Türkiye ağaç malzeme emprenye endüstrisinin bugünkü durumu ve geliştirilmesine ilişkin öneriler
  1. Tez No: 28855
  2. Yazar: İLKER USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
IV ÖZET Giriş bölümünde; ağaç malzemenin neden emprenye edilmesi gerektiği konusu üzerinde durulmuştur. Önceki çalışmalar bölümünde; ağaç malzeme emprenyesinin genel geli şim süreci kronolojik bir sıra içinde verilmiş, günümüzde uygulanan emprenye yöntemleri bir tabloda toplu olarak gösterilmiştir. Ayrıca bazı dünya ülkelerindeki emprenye uygulamaları bir fikir vermek amacı ile ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; Türkiye ağaç malzeme emprenye endüstrisinin bu günkü durumu: Kurulu bulunan tesislerin toplam kapasitelerine, uy gulanan emprenye yöntemlerine, kullanılan emprenye maddelerine, yapılan emprenye işlemlerine göre incelenmiştir. Sonuç ve öneriler bölümünde; üçüncü bölümdeki incelemelere bağlı o- larak genel sonuçlar çıkarılmış ve Türkiye ağaç malzeme emprenye en düstrisinin geliştirilmesine ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to find out the current potential of the Turkish wood preserving industry. The research offer the essentia] data concerning the impregnation plant, treated wood and used chemicals. The main commodieties treated are poles and sleepers recently joinery wood is also taken into the consideration. The importance of wood preservation in the country is discussed and the measurements are described. The legislation, standarts and speciif ications in current use have been critisized. Concequently it can be stated that the forest products potential and geographical location combired can give to Turkish wood preserving industry a great advantage for exportation treated wood to the Middle East Country's.