Electro-erozyon ile kalıp imalatı ve uygulama alanlarının araştırılması
- Tez No: 28856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÖZGÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Elektro- Erozyon takım ile iş parçası arasında kısa süreli ve yüksek akım yoğunluğunda bir elektriksel boşalmayı oluşturan talaş kaldır ma işlemidir. Bu yöntem 1889 yılından beri araştırılmaktadır ve bir çok gelişmeler elde edilmiştir. Bu yöntem sert ve işlenmesi zor malzemelerden karma şık şekilli kalanlar graverlerin deliklerin hassas ve ekonomik olarak elde edilmesinde kullanılır. Bu çalışma el ektro-erozyon yönteminin esas donatımları takımlar ve uygulama alanları araştırılarak işlemin verimi ve elde edilen parçaların kapasitesi için öneriler getirilmek tedir. Tel erozyon teknolojisi ise günümüzde, metallerin kesilmesi suretiyle şekil verme esnasında çok değişik ve karmaşık istekler ile karşılaşılmaktadır. Bu sebeple yüksek performanslı tel erozyon tezgah lara giderek daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır ve yeni teknoloji ile geliştirilen CNC tel erozyon tezgahları yüksek hız, ölçü hassasiyeti ve otomasyon ile yüksek verimlilik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The electro-erosion is a method to remove scale by forming an electric discharge between the tool and workpiece, for a short time and at a high current density. Researches are being conducted on this method since 1889, and many developments have been achieved. This method is used for making gravüre holes in complex shapes from hard materials, which are difficult to process, in a sensitive and economic manner. This work submits suggestions about the process efficiency and capacity of the pieces to be made, based on researches conducted on the main equipment, tools and application fields of the electro-erosion method. As for the wire erosion technology, presently there are too many different and complex demands for the metal shaping by cutting. Therefore, demand for high performance wire erosion benches increase day after day. And the CNC wire erosion benches developed by applying the said new technology provide a high efficiency thanks to their high speed, measurement sensitivity and automation.