Kalça ve diz artroplastisinde Deksketoprofen ve Lornoksikam'ın analjezik etkinliğinin ve postoperatif morfin gereksinimi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparision of analgesic efficiency of Dexketoprophen and Lornoxicam and requirement of postoperative morphine in hip and knee artroplasty
  1. Tez No: 288558
  2. Yazar: NÜKHET SİVRİKOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZYALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Kalça ve diz artroplastisi uygulanan hastalarda postoperatif ağrı ve buna bağlı oluşan sorunlar sık karşılaşılan bir durumdur. Ağrı postoperatif dönemde hastanın iyileşmesini etkileyen önemli unsurlardan biri olup, hastanede kalış süresini, morbidite ve mortalite oranını olumsuz yönde etkiler. Postoperatif ağrı tedavisinin temel amacı, yan etkiler olmaksızın bu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması ve hasta konforunun sağlanmasıdır. Bizde bu çalışmamızda postoperatif ağrı kontrolünde sık kullanılan bir yöntem olan hasta kontrollü analjezi yöntemini kullandık. İntravenöz (i.v.) uygulanan deksketoprofen ve lornoksikamın analjezik etkinliğini ve postoperatif morfin gereksinimi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.GEREÇ VE YÖNTEM: Klinik İlaç Araştırmaları Yerel Etik Kurulu izni ile 48 hasta çalışmaya dahil edildi. Rastgele 3 gruba ayrıldı. Gruplara sırası ile ilk cilt dikişi ile birlikte ve postoperatif 12. Saatte; Grup I'e i.v. deksketoprofen, Grup II'ye i.v. lornoksikam, Grup III'e serum fizyolojik uygulandı. Postoperatif analjezileri i.v. morfin ile hazırlanan hasta kontrollü analjezi (HKA) yöntemi ile sağlandı. Ağrı değerlendirmesi postoperatif 1, 2, 4, 6, 8, 12 ve 24. saatlerde istirahat ve hareket halinde Vizüel Analog Skala (VAS) ve Sözel Ağrı Skalası (VRS) ile yapıldı. Bu değerlendirmeler hastaya uygulanan postoperatif analjezi yöntemini bilmeyen kişiler tarafından yapılarak kaydedildi.BULGULAR: Tüm zamanlarda VAS ve VRS değerleri ile toplam morfin tüketiminin, operasyon bitiminde ve postoperatif 12. saatte deksketoprofen ve lornoksikam uygulanan gruplarda, plasebo uygulanan ve analjezinin HKA yöntemi ile sağlandığı gruba göre daha düşük olduğu görüldü. Deksketoprofen uygulanan grupta bu değerlerin diğer gruplardan daha düşük olduğu, postoperatif ağrı kontrolüne ve morfin tüketimine daha olumlu etkisi olduğu görüldü.SONUÇ: Postoperatif ağrı kontrolünde HKA yöntemi ile sağlanan analjezinin non steroid anti inflamatuar (NSAİ) ilaçlar ile desteklenmesi, hem toplam opioid kullanımını azaltmakta hem de hastaların ağrı değerlerlendirme değerlerini düşürerek hasta konforu sağlamaktadır. NSAİ ilaçların katkısının araştırıldığı bu çalışmada deksketoprofenin lornoksikamdan daha etkin olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Postoperative pain and problems related with the pain is a common condition in the patients whom were performed hip and knee artroplasty. Pain is the most important component of recovery in postoperative period. Pain prolongs patient?s length of stay in the hospital, increases morbidity and mortality .The main goal of postoperative management is to remove these negative effects without side effects and to provide the patient?s comfort. In our study, we used the frequently performed method PCA (Patient controlled analgesia) in postoperative pain management .We aimed to analyse the analgesic efficiency of intravenously performed dexketoprofen and lornocsicam with the effects of postoperative morphine need.MATERIAL AND METHOD: Fourty eight patients were included to this study with the permission of local ethic committee of clinical drug research. They were divided to three groups randomly. To these groups sequentially, with the first skin suture and postoperative 12 nd hour intravenously dexketoprofen was performed to Group I, lornocsicam to group II, isotonic to group III. Patient controlled analgesia (PCA) with morphine intravenously is used fort the postoperative pain management. Pain assesment is made with Visual Analog scala in rest either in movement and verbal pain scala in postoperative 1, 2, 4, 6, 8, 12 and 24th hours. These assesments are made and recorded by persons who did not know anything about the postoperative pain management method that were performed to the patients.RESULTS: When we compared the patient groups whom were performed placebo and patient controlled analgesia to the groups of whom were performed dexketoprofen and lornocsicam in at the and of the operation and 12nd hours; in all times VAS and VRS values and total morphine consumption is found out to be low in dexketoprofen and lornocsicam groups. These values are found to be lower in dexketoprofen group and dexketoprofen is found out to have more positive efects to morphine consumption and postoperative pain management.CONCLUSION: Support of patient controlled analgesia with non steroidal anti inflammatory drugs decreases the total opioid usage in postoperative pain management. This also provides patient comfort by reducing the patient?s pain evaluation scores. In this study, contributions of non steroidal anti inflammatory drugs were researched and dexketoprofen was found out to be more efficient to lornocsicam.