Spinal anestezi uygulanan hastalarda gabapentin ve pregabalin ile yapılan premedikasyonların postoperatif analjezik ihtiyacı, idrar retansiyonu ve bulantı kusma üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of gabapentin and pregabalin on postoperative analgesic requirement, urynary retention and nausea-vomitting in patients undergoing spinal anesthesia
  1. Tez No: 288578
  2. Yazar: TÜLİN ARICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE MIZRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Spinal anestezi altında anorektal cerrahi geçiren hastalarda, idrar retansiyonu ve bulantı kusma sık karşılaşılan komplikasyonlardır. Amacımız gabapentin ve pregabalinin postoperatif analjezik etkisinden yararlanarak, idrar retansiyonu ve bulantı kusma üzerine olan etkilerini plasebo grubu ile karşılaştırmaktır.ASA I-II risk grubunda bulunan 18?60 yaş aralığında, anorektal cerrahi geçirecek olan 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı. Operasyondan iki saat önce hastalara oral yolla Grup G'de gabapentin 300 mg, Grup P'de pregabalin 75 mg, Grup C'de plasebo kapsül verildi. Hastalara L4-5'den 4 ml levobupivakain ve 25 µg fentanil ile 25 gauge Quincke spinal iğnesi kullanılarak spinal anestezi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Urinary retention and nausea-vomitting are the complications commonly encountered in patients undergoing anorectal surgery under spinal anesthesia. The aim of this study was to compare the effects of gabapentin and pregabalin on urinary retention and nausea-vomitting by taking advantage of their analgesic effect.Ninety ASA I and II patients aged between 18 and 60 undergoing anorectal surgery were included in the study. Patients were randomly divided into three groups. Patients in group G were given 300 mg gabapentin, in group P were given 75 mg pregabalin and in group C were given placebo capsul via oral route 2 hours before the operation. Spinal anesthesia administered to patients between L4-5 spine with 25 gauge spinal needle and used 4 ml levobupivakaine and 25 µg fentanyl.