KOAH'lı hastalarda oküler hemodinamik değişiklikler
Ocular hemodynamic changes in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 288613
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akciğerlerde oluşan anormal inflamatuar yanıt, proteaz-antiproteaz dengesizliği ve oksidatif stresin neden olduğu, ilerleyici hava akımı obstrüksiyonunun izlendiği, ataklar ile seyreden bir hastalıktır. .Sistemik etkili bir hastalık olan KOAH'ta oluşan vasküler değişiklikler sadece pulmoner yatağı değil, diğer organlardaki vasküler yapılarıda etkilemektedir. Birçok çalışmada KOAH'ta vasküler yapılarda direnç artışı meydana geldiği gösterilmiştir. Ancak literatürde KOAH'ın atak ve remisyon sırasında ekstraoküler vasküler yapılar ve oküler kan akımı üzerindeki etkilerini belirlemeye yönelik yeterli çalışma bulunmamaktadır Bu çalışma sonucunda KOAH'lı hastalarda atak sırasında daha belirgin olmak üzere ekstraoküler vasküler yapılarda direnç ve kan akım hızında artış beklenmekteydi. Renkli Doppler ultrasonografi (RDUS) kolayca tekrarlanabilen, non-invazif bir görüntüleme tekniği olduğundan vasküler sistemin değerlendirilmesinde tercih edilen bir yöntemdir. Bu çalışma ile ekstraoküler vasküler yapılarda KOAH atağı sırasında meydana gelebilecek vasküler direnç ve hemodinamik parametrelerdeki değişikliklerin RDUS kullanılarak değerlendirilmesi, remisyon ve kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya KOAH atağı nedeniyle Göğüs Hastalıkları servisinde tedavi altına alınan 30 hasta ve 25 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hastaların ve kontrol grubunun demografik verileri kayıt altına alındı. Hastalar atağın 2. veya 3. gününde ve klinik bulgu ve semptomların düzeldiği 10.günde RDUS ile değerlendirildi. Tüm hastalarda ve kontrol grubunda bilateral oftalmik (OA), santral retinal (SRA), medial posterior silier (MPSA) ve lateral posterior silier arterler (LPSA) incelendi.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is characterized by abnormal inflammatory response of pulmonary system, unbalanced protease-antiprotease enzymes, progressive obstructive airways that is caused by oxidative stress factors. Chronic obstructive pulmonary disease is a systemic disease and these alterations are mostly seen during acute attact.Vascular changes in COPD, which is a systemic disorder, not only affect pulmoner vascular pool, but also have effect on vascular structure of other organs. It have been shown in many studies that increase in vascular resistance in COPD was occured. However, there is no enough study showing to determine change in extraocular vascular structures and their blood flow affected by exacerbation and remission of COPD. As a result of this study, rising of extraocular vascular resistance and growth in their blood flow velocity, which was more pronounced during exacerbation of COPD, have been expected in the patients with COPD. Color Doppler ultrasonography (CDU) is an easy, repeatable, noninvasive imaging technique mostly preferred in vascular system examination. This study was performed to evaluate the resistance of extraocular vascular structures and changes in hemodynamic parameters in the extraocular orbital vessels of the patients with COPD, using CDU technique, and to compare the results of acute attack, remission period and healthy control subjects.30 COPD patients that were treated in chest disease service and 25 healthy personal as control group were included in this study. Patients were evaluated in 2nd and 3rd days of acute period and 10th day at recovery period with CDU. Bilateral ophthalmic, central retinal, medial posterior ciliary, and lateral posterior ciliary arteries were examined in all patients and control cases.