Nonalkolik hepatosteatozlu hastalarda serumda total oksidatif stres parametreleri ve prolidaz enzim aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum total oxidative stress parameters and prolidase enzym activity in patients with non-alcoholic hepatosteatosis
  1. Tez No: 288612
  2. Yazar: İDRİS ETKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN BÜYÜKHATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada, nonalkolik hepatosteatozlu hastalarda grade'ler attıkça prolidaz enzimi ve oksidatif stres parametrelerinın nasıl etkilendiğini araştırmayı hedefledik.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ultrason ile hepatosteatoz tanısı konmuş 84'ü erkek, 29'i kadın 113 hasta dahil edildi. Nonalkolik hepatosteatoz dışında başka hastalığı olmayan hastalar; ultrason sonuçlarına göre gruplandırıldı. 40 hasta evre 1, 40 hasta evre 2, 33 hasta evre 3 olarak tanımlandı. Kontrol grubu olarak sağlıklı bireylerden 30 kişi (evre 0) çalışmaya alındı. Serum prolidaz enzim düzeyleri manuel metod ile biyokimya laboratuvarında ölçüldü. Total antioksidan kapasite (TAS), total oksidatif durum (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ), Erel tarafından geliştirilmiş yeni otomatik ölçüm metodu ile çalışıldı. Bütün veriler, benzer yaş ve cinsiyetteki sağlıklı gönüllü bireylerden alınan kan örneklerinin sonuçlarıyla karşılaştırıldı.Bulgular: Ortalama TOS ve OSİ değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hepatosteatozlu hastalarda belirgin olarak artmış bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study our aim was to research the changes in oxidative stress parameters and prolidase enzyme activity in patients with non-alcoholic hepatosteatosisMaterial and Methods: Based on ultrasonographic findings 84 male 29 female patients were diagnosed as hepatosteatosis. These patients were divided into three groups based on ultrasonographic grading: 40 patients as grade 1, 40 patients as grade 2, and 33 patients were grade 3. 30 health volunteers (grade 0) were recruited as control group. Serum prolidase enzyme levels were measured in biochemistry laboratory via manual method. Total antioxidant capacity, total oxidant capacity and oxidative stress index were measured by new automatic measurement method developed by Erel. All data were compared to to the data of age- and sex-matched healthy controlsResults: Mean TOS and OSI values were significantly higher in hepatosteatosis patients compared to controls.