Akut bruselloz hastalarında tedavi öncesi ve tedavi sonrası oksidatif stres ve antioksidan kapasite
Oxidative stress and antioxidant capacity before and after treatment in patients with acute brucellosis
- Tez No: 288614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜDA TEKİN KORUK, PROF. DR. NURTEN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bruselloz mortalitesi düşük, morbiditesi yüksek zoonotik bir enfeksiyon hastalığıdır. Ülkemizde endemik olan bu hastalık sıklıkla kaynatılmamış süt ve süt ürünlerinin tüketilmesiyle insanlara bulaşır ve farklı klinik tablolar ile karşımıza çıkabilir. Tanısı genellikle klinik belirti ve bulguların varlığında standart tüp aglütinasyon testinin pozitif (STA?160) olmasıyla konulmaktadır. Brusellozun patogenezinde serbest oksijen radikallerinin rolü olabileceği düşünülmektedir.Bu çalışmada akut bruselloz tanısı alan 30 hasta semptomları, bulguları, tanı ve tedavileri irdelenerek; tedavi öncesi ve sonrasında alınan kan örneklerinde total oksidatif stres düzeyi ve total antioksidan seviyenin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışma, Ocak 2007 ile Ekim 2009 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğinde yapıldı. Çalışmaya akut bruselloz tanısı konulan 30 hasta ile bruselloz olmayan 37 sağlıklı gönüllü alındı. Hastaların ve kontrol grubunun TAS (Total antioksidan seviye) ve TOS (Total oksidan seviye) düzeyleri tam otomatik kolorimetrik yöntemle sonuç veren EREL® Assay ticari kitleriyle çalışıldı. TOS/TAS oranı hesaplanarak oksidatif stres indeksi (OSI) bulundu. Hastaların tedavi öncesi TAS, TOS ve OSI (Oksidatif stres indeksi) düzeyleri tedavi sonrası değerleriyle karşılaştırıldı. Ayrıca aynı sonuçlar sağlıklı kişilerin sonuçları ile kıyaslandı.Çalışmaya alınan 30 bruselloz olgusunun 15'i (%50) erkek idi. Hasta ve kontrol grubunda yaş ortalaması sırasıyla 22.03 ± 12.52 yıl(15-59 yıl) ve 28.05 ± 12,19 yıl; beden kitle indeksi (BKİ) ortalaması 22.24 ± 2.54 ve 23.41 ± 2.58 olarak hesaplandı. Çalışma grupları yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi (BKİ) ortalaması açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak fark olmadığı görüldü (p>0.05).Brusellozlu hastaların tedavi öncesi, tedavi sonrası ve kontrol grubunun TAS, TOS ve OSİ düzeylerinin birbirinden farklı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is a zoonotic infection disease with high morbidity and low mortality. Route of transmission of this endemic disease in our country is unboiled milk and milk products consumption. The disesase shows different clinical symptoms. Diagnosis generally made by positive result of standard aglutination test (STA?160) in terms of presence of clinical symptoms. It has been thought that free oxygen radicals may have a role in patogenesis of Brusellosis.In this study, we aimed to evaluate the level of total oxidant status (TOS) and total antioxidant status (TAS) from the blood samples taken before and after treatment and to analyze the symptoms, diagnosis and treatment of 30 acute brusellosis patients.This study conducted between January 2007 and October 2009 in Harran University Medical Faculty, Infection Disease and Clinical Microbiology Department. We have included 30 acute brucellosis patients and 37 healty volunteers into the trial. TOS and TAS were studied with a full automatic colorometric method (EREL® Assay Diagnostics). Taking the ratio of TOS to TAS oksidative stres index (OSI) were found. We compared before and after treatment measurements of these parameters of patients and the healthy controls.Fifty percent of 30 brucellosis patients were male in the trial. The mean ages of the patients and control group were 22.03 ± 12.52 years and 28.05 ± 12,19 years respectively; and mean body mass index (BMI) were calculated as 22.24 ± 2.54 ve 23.41 ± 2.58 . There was no sitatistical differences in between study groups compared for age, gender and BMI (p>0.05).The TAC, TOS and OSI results were different in brucellosis patients and control group before and after treatment. TOS and OSI values were higher in acute brucellosis patients before treatment than the values after treatment.