ST elevasyonlu akut miyokard enfarktüslü hastalarda farkli reperfüzyon tedavilerinin serum prolidaz aktivitesi üzerine etkilerinin karşilaştirilmasi
Impact of diffarent Reperfusion Strategies on serum prolidase activity in patients with acute ST elevation myocardial infarction
- Tez No: 288617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SEZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada ST elevasyonlu akut miyokard enfarktüslü hastalar da farklı reperfüzyon tedavilerinin serum prolidaz aktivitesi üzerine etkilerininin karşılaştırılması amaçlandı.Yöntem: Çalışmaya ST elevasyonlu akut miyokart enfarktüsü tanısı konulup pimer perkütan koroner girişim planlanan 48 hasta (E:39, K:9, ortalama yaş:57), trombolitik tedavi verilmesi planlanan 41 hasta (E:31, K:10, ortalama yaş:56) ile herhangi bir reperfüzyon tedavisi uygulanamamış subakut fazdaki 43 hasta (E:29, K:14, ortalama yaş:60) alındı. Kontrol grubu olarak da yaş ve cinsiyet yönünden benzer sağlıklı gönüllü 42 kişi (E:24, K:18, ortalama yaş:51) alındı. Serum prolidaz aktivitesini değerlendirmek üzere reperfüzon tedavisi uygulanan gruptaki hastalardan tedavisi öncesi ve dördüncü günde olmak üzere iki defa, subakut akut miyokard enfarktüslü hastalardan ve sağlıklı gönüllü kişilerden de bir defa kan alındı.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to compare the effects of different reperfusion methods on serum prolidase activity of the patients with acute myocardial infarction with ST segment elevation.Method: We worked on three group of patients; group1 consisted of 48 patients (39 male, 9 female, mean age 57) with acute myocardial infarction with ST segment elevation whom we planned to apply primary percutaneous coronary intervention, group 2 consisted 41 patients ( 31 male, 10 female, mean age 56) with acute myocardial infarction with ST segment elevation whom we planned to apply thrombolytic therapy and group 3 consisted of 43 patients (29 male, 14 female, mean age 60) admitted at subacute phase though whom we planned to apply conservative medical therapy. We also included 42 people (24 male, 18 female, mean age 51) wtih similar demographic parameters as the control group. We worked the prolidase activity of the group 1 and 2 before and 4 days after the treatment and only once of the group 3 and the control group. Prolidase enzyme activity was determined by using a photometric Chinard method manually.Results: Serum prolidase activity was found to be higher in patients with acute myocardial infarction with ST segment elevation compared to the healthy control group (p< 0,05).