Kalp yetmezliğin hepatik ve renal doppler bulguları
Finding of renal and hepatic doppler in heart failure
- Tez No: 288621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kalp yetersizliği (KY), kardiyovasküler hastalıklar arasında en yüksek morbidite ve mortalite sebeplerindendir. En sık rastlanan kalp yetersizliği tablosu miyokard kasılma bozukluğunun neden olduğu pompa yetersizliğidir. Kalbin gevşeme ve genişleyebilme yeteneğindeki azalma, vasküler ve nörohümoral faktörlerdeki değişikliklerin de eklenmesi ile hastalık sistemik bir sendrom haline gelir. Sağ KY'nin renal arterler, hepatik ven, vena kava inferiyor ve portal ven gibi abdominal vasküler yapılarda hemodinamik değişikliklere neden olduğu bilinmektedir. Bu çalışma ile sol KY'nde inferiyor vena kava, portal, hepatik ve her iki renal vende, her iki ana renal arter ve interlober arterlerde meydana gelebilecek hemodinamik değişikliklerin Doppler ultrasonografi (US) kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya 32 kronik sol KY hastası ile 30 sağlıklı kontrol olgusu dahil edildi. Tüm hastaların ekokardiyografi değerlendirmelerinde ejeksiyon fraksiyonu değeri %50 ve altında idi ve New York Kalp Cemiyeti sınıflamasına göre evre 3 KY tanısı almışlardı. KY hastaları ve kontrol grubu Doppler US kullanılarak incelendi ve her iki renal arter, interlobar arterler, her iki ana renal ven, portal ven, orta intrahepatik ven ve vena kava inferiyor değerlendirmeye alındı. Arteryel yapılarda çap (interlober arterler hariç), pik-sistolik hız (PSH), end-diyastolik hız (EDH), pulsatilite indeksi (PI), rezistivite indeksi (RI) değerleri venöz yapılarda ise çap, maksimum hız, minimum hız ve pulsatilite oranı ölçüldü. İki grubun Doppler parametreleri öğrenci t-testi kullanılarak değerlendirildi.Çalışmamızın verilerine göre hasta ve kontrol grupları arasında demografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Heart failure (HF) is a leading cause of cardiovascular morbidity and mortality. Impaired myocardial contraction related HF is the most frequently encountered HF type. Systolic HF becomes a systemic disease with impaired myocardial relaxation and activated vascular and hemodynamic compensatory mechanisms. Hemodynamic alterations in abdominal vascular structures like renal, hepatik veins and inferior vena cava has been well-established in right HF. With the present study we aimed to evaluate the hemodynamic indices of inferior vein cava, portal, hepatic and bilateral renal veins, both main renal arteries and interlobar arteries by using Doppler ultrasonography (US) in left HF.Thirty-two chronic left HF patients and 30 healthy controls were included in the study. All the patients? ejection fraction was 0.05) with regard to demographic variables.