Yaşlılık ve diyabetin sıçan akciğeri üzerine olan etkilerinin incelenmesi: Histopatolojik ve biyokimyasal inceleme
The effects of aging and diabetes on the rat liver: Histopathological and biochemical examination
- Tez No: 288622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCER NACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Klimakteryum içerisinde bir dönem şeklinde tarif edilen menopoz aslında kadının adetten kesilmesinin kesinleştiği zamandan sonrası için kullanılan bir terim olmakla beraber, bu dönemdeki en önemli olay kadının üreme yeteneğinin bitmesi ve reprodüktif dönemin sonlanmasıdır. Diyabet ise, gerek insülin yetmezliğinin yol açtığı ve ?tip 1 diyabet? olarak adlandırılan, gerekse dokularda insülin direncine bağlı olarak oluşan ve ?tip 2 diyabet? olarak bilinen, her iki formuyla da insanlarda ciddi komplikasyonlara yol açabilen çok önemli bir sağlık problemidir.Bu tez çalışmasında, ratlarda postmenopozal yaşlılık ve diyabet modeli oluşturularak bu durum ve olgunun akciğer dokusu üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlandı.On iki haftalık, toplam 24 adet Sprague Dawley cinsi dişi ratlar, sağlıklı kontrol grubu (Grup I, n=6), diyabet grubu (Grup II, n=6), overektomi grubu (Grup III, n=6) ve overektomi sonrası diyabet uygulanan grup (Grup IV, n=6) olarak 4 gruba ayrıldı.Yapılan histopatolojik değerlendirmelerde kontrol grubuna ait kesitlerde akciğer yapısı normal olarak değerlendirilirken deneysel gruplarda morfolojik açıdan anormallikler belirgin şekilde izlendi.
Özet (Çeviri)
The menopause which is defined as a term inside the climacterium is actually a word that is used for the end of women's menstruation period. The most important event in this term is ending of the reproductive ability. On the other hand, Diabetes is a disease leading to an important health problem that appears as a condition both as being caused by insulin deficiency, defined as ?type I diabetes? and as appearing due to the insulin resistance, known as ?type II diabetes?, as both likely to result in severe complications in human beings.Therefore, the objective of the present thesis was to investigate the effects of menopause and diabetes upon the lung using rat model.Twenty-four, twelve weeks-old female Sprague Dawley rats were divided randomly into; non-diabetic healthy control group (Group I, n=6), diabetic group (Group II, n=6), ovariectomy group (Group III, n=6), and ovariectomy plus diabetic group (Group IV, n=6), respectively.In histopathological examinations, when the morphological structures of lung were observed as intact in control group, in experimental groups many abnormalities were observed distinctively.