Kabergolin tedavisi alan prolaktinomalı hastalarda serum N-terminal probrain natriüretik peptid (NT-probnp) düzeyi ve ekokardiyografi ile karşılaştırılması
Serum n-terminal PRO-B- type brain natriuretic peptide (nt-probnp) levels detection and cardiac convantional and tissue doppler echocardiographic evaluation of patients with prolactinomas chronically treated with cabergoline
- Tez No: 448964
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kabergolin prolaktinomalı hastalarda güvenle kullanılan ergo türevi bir dopamin agonistidir. Ancak yüksek dozda ve uzun süreli kullanımında kardiyak valvülopatiye neden olabilmektedir. Bu çalışmamızda kabergolin kullanan prolaktinomalı hastalarda NT-proBNP düzeyleri, konvansiyonel ve doku doppler ekokardiyografi ile sol ventrikül sistolik-diyastolik foksiyonlarının ve kalp kapaklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 30 kabergolin kullanan prolaktinomalı hasta (yaş ortalaması:33,4±8,5 yıl, vücut kitle indeksi (VKI):28,15±7,89 kg/m²), 30 hiperprolaktinemi hastası (yaş ortalaması:30,03±9,83 yıl, vücut kitle indeksi (VKI):26,87±6,45 kg/m²) ile yaş ve VKI'sı benzer 30 sağlıklı bayan (yaş: 31,03±7,03 yıl, VKI:25,21±2,95 kg/m²) alındı. Antropometrik ölçümler, NT-proBNP, HOMA-IR indeksi, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, serum lipid ve kolesterol düzeyleri, hormon düzeyleri, kümülatif kabergolin dozu ölçüldü. Tüm hastalar konvansiyonel ve doku doppler parametreleri ve kalp kapak regürjitasyonları açısından değerlendirildi. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 20.0 programı ile veriler değerlendirildi. One-Way ANOVA testi, student-t testi, pearson korelesyon testi, ki-kare testi verilerin değerlendirilmesinde kullanıldı. Prolaktinoma, hiperprolaktinemi ve kontrol grubunda p değeri
Özet (Çeviri)
Cabergoline, a long-lasting dopamine-agonist, is generally considered to be the safety drug for the treatment of prolactinoma. But, use of long time and high dose cabergoline may be a cause of cardiac valvulopathy in patient with prolactinoma. In present study, we aim to determine serum N-terminal probrain natriuretic peptide levels and evaluate left ventricular systolic and diastolic functions by conventional and tissue Doppler echocardiography in patients with prolactinomas chronically treated with cabergoline. Thirty women with prolactinomas chronically treated with cabergoline (age: 33.4±8.5 year; body mass index (BMI): 28.15±7.89 kg/m²), thirty women with hyperprolactinemia (age: 30.03±9.83 year; body mass index (BMI): 26.87±6.45 kg/m²)and similar age and BMI have features 30 healthy womens controls involved in the study. Anthropometric features, NT-proBNP levels, HOMA-IR index, renal and hepatic function parameters, serum lipid and cholesterol levels, hormonal tests, cumulative cabergoline dose was calculated in patients with prolactinoma who have received prior cabergoline therapy. All patients were evaluated by transthoracic and tissue Doppler echocardiography. Left ventricle systolic and diastolic functions and left ventricle, left atrium diameters were measured. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 20 programme was used in the statistical analysis of data. One-Way ANOVA, student-t, pearson correlation test results of all the parameters stuided in the patients with prolactinomas chronically treated with cabergoline, patients with hyperprolactinemia and control group. Importance level of values whose p value is less than 0.05 is taken as statiscally significantly. We found that serum NT-pro BNP levels were not significantly different between study groups (63.9±39.8 pg/ml in prolactinoma group, 47.3±31.2 pg/ml in hyperprolactinemia group and 57.2 ± 28.3 pg/ml in control group, p=0.160). Mean cumulative cabergoline dose (CCD) were calculated as 218.1±252.5 (range 52-1248 mg). However, we did not determine any correlations between serum NT-pro BNP levels and cumulative cabergoline dose, and between serum NT-pro BNP and prolactine levels. There was only a positive correlation between CCD and systolic blood tension (r=0.213, p=0.044). According to our data, serum prolactin levels were 35.5±39.5 ng/ml in prolactinoma group during cabergoline treatment, 58.3±40.5 ng/ml in hyperprolactinemia group without treatment cabergoline and 16.2±8.3 ng/ml in control group. We demonstrated that there were no significantly different between study groups in terms of all echocardiographic parameters. However there was a positive correlation between cumulative cabergolin dose and deceleration time (DT) (r=0.369, p=