Hemşirelerin algıladıkları sosyal destek ile problem çözme becerisi arasındaki ilişki
Relationship between social support nurses perceive and problem solving skill
  1. Tez No: 288623
  2. Yazar: NURGÜL TERCANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİNE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma; hemşirelerin algıladıkları sosyal destek ile problem çözme becerisi arasındaki ilişkiyi arayan tanımlayıcı tipte bir çalışma olarak yapılmıştır.Araştırma anketleri Erzurum il merkezinde bulunan Atatürk Üniversitesi Yakutiye-Aziziye Araştırma Hastanelerinde Ekim 2010-Haziran 2011 tarihleri arasında çalışan hemşireler üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Erzurum il merkezinde bulunan Atatürk Üniversitesi Yakutiye-Aziziye Araştırma Hastanelerinde çalışan toplam 427 hemşire oluştururken evrenin tamamının araştırma kapsamına alınması planlanarak herhangi bir örnekleme yöntemine gidilmemiştir. Araştırmanın yapıldığı dönemde yıllık izin, doğum izni vb gibi durumlardan dolayı 57 hemşireye ulaşılamamış ve 24 hemşirenin de araştırmaya katılmayı kabul etmemesinden dolayı araştırmanın örneklemini 346 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında `Kişisel Bilgi Formu', `Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'-ÇBASDÖ (Multidimensional Scale of Perceived Social Support-MSPSS) ve `Problem Çözme Ölçeği'-PÇÖ (Problem Solving Inventory) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a definitive study on the relationship between social support nurses perceive and problem solving skill. The study was conducted over the nurses working at Atatürk University Yakutiye and Aziziye Research Hospitals located in the centre of Erzurum city from October 2010 to June 2011. Population of the study includes 427 nurses working at Atatürk University Yakutiye and Aziziye Research Hospitals located in the centre of Erzurum city since the study involves all the population no sampling method was used for the study. During the study period, totally 57 nurses were away from the hospitals duet to various reasons such as annual leave etc. and 24 nurses did not accept the participation in the study, therefore 346 nurses were chosen to be the subjects of the study. Personal information form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support-MSPSS and Problem Solving Inventory were used in the study.