Adölesanların yaşam tutum profilleri ile adölesan sorunlarını tanıma arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of relations between adolescents? life attitude profiles and determination of adolescents? problems
- Tez No: 288627
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE ERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma adölesanlarda yaşam tutum profilleri ve adölesan sorunları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla ilişkisel tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırma, Aralık 2009-Haziran 2011 tarihleri arasında Erzincan il merkezinde bulunan Erzincan Üniversitesine bağlı fakülte ve yüksekokulların 1. sınıf öğrencilerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 3272 öğrenci, örneklemi ise güç analizi ile belirlenen 305 öğrenci oluşturmuştur.Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Tutum Profili Ölçeği ve Adölesan Sorunlarını Tanılama Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın yürütülmesi için gerekli izinler alındıktan sonra veri toplama araçları öğrenci sayılarına göre daha önceden belirlenen saatlerde öğrencilere sınıf ortamında uygulanmıştır. Öğrenciler anketleri kendileri okuyup doldurmuştur. Verileri doldurmaları ortalama otuz dakika sürmüştür. Öğrencilerin anketleri rahat okuyup anlayabilmeleri için uygun ortam hazırlanması ve anketleri doldururlarken birbirlerinden etkilenmemeleri için ayrı ayrı oturtulmaları sağlanmıştır.Araştırmada adölesanlar için cinsiyetin, sigara kullanıp kullanmama durumunun, sürekli ilaç kullanmayı gerektiren bir hastalığın var olup olmama durumunun, baba eğitim durumunun, üniversiteye başlamadan önce yaşanılan yerin ve ailenin gelir düzeyinin adölesan sorunlarını tanılamaları ve yaşam tutum profili üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.Cinsiyete göre adölesan sorunlarını tanılama puanlarına bakıldığında dış görünüm, psikolojik semptom, gelecek, aktivite alt ölçek puanlarının; yaşam tutum profiline baktığımızda ise yaşama dair seçim ve sorumluluklar alt ölçek puanının kızlarda erkeklerden daha düşük olduğu tespit edilmiştir.Adölesanların baba eğitim düzeyi ile sosyal uyum, beslenme ve gelecek alt ölçekleri arasında, üniversiteye başlamadan önce yaşanılan yer ile yaşamın anlamı ve yaşama dair sorumluluklar alt ölçekleri arasında, sigara kullanım durumu ile yaşama dair sorumluluklar alt ölçeği arasında, sürekli ilaç kullanmayı gerektiren hastalığın varlığı ile yaşamın amacı ve psikolojik semptom alt ölçekleri arasında, ailenin gelir düzeyi ile sosyal uyum ve fizyolojik alt ölçekleri arasında istatistiksel olarak önemli fark saptanmıştır.Adölesanlarda en çok gelecek ve sosyal uyum alt ölçeklerine ilişkin sorunlar yaşandığı saptandı. Adölesanlarda en az sorun yaşanan alanlar ise fizyolojik ve beslenme alt ölçeklerine ait sorunlardır. Adölesanlarda en çok aile içi huzursuzlukların kendilerinde stres yaratması (%34.1), okuldan mezun olunca iş bulamayacağı korkusu (%43.6), okulu bitirince sevmediği bir işte çalışacağı korkusu (%37.7), gelecekte topluma yararlı birey olamama endişesi (%42.3) ve gelecekte gelir düzeyinin düşük olması endişesi (%36.1) toplumun gittikçe bozulması (%64.6) ve çevrenin gittikçe kirlenmesinin kendileri için (%53.8), hemen hemen her zaman sorun olduğu belirlenmiştir.Bu sonuçlar doğrultusunda; adölesanların en çok sorun tanımladıkları durumlar hakkında eğitimlerin verilmesi, adölesan sorunlarına ve yaşam tutum profiline yönelik araştırmalara ağırlık verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The present study has been made as relational complementary in order to determine the relationship between the life attitude profiles and adolescent problems.The research has been done on the first-grade students of the faculties and colleges of Erzincan University which is located in Erzincan city centre between the dates December 2009- June2011. 3272 students have formed the research universe and the sample of the research has been composed of 305 students that were determined by power analysis.The researcher has used Personal Information Form, Life Attitude Profile Scale and Diagnostic Scale of the Adolescent Problems for data collection. Data collection tools were applied to students in the predetermined hours and classroom environment after taking essential permissions for the conduct of the research. Students have completed questionnaires themselves. The proper environment was prepared for students to understand the questionnaires easily and they were requested to sit separately in order not to affect each other.In the study, it has been determined that sex of adolescents, whether they smoke, whether they have a disease which requires permanent dug usage, educational status of their fathers, the place they lived before starting university, income level are effective on Diagnostic Scale of the Adolescent Problems and Life Attitude Profile Scale.According to the points regarding the sex, in the Diagnostic Scale of the Adolescent Problems it has been determined that physical appearance, psychological symptom, future, activity are lower in girls than the boys and taking Life Attitude Profile Scale into account choices and responsibilities about life are lower as in the previous scala.A statistically important difference has been determined between educational status level of adolescents? fathers and social cohesion, nutrition and future sub-scales, the place they lived before starting university and the meaning of life and sub-scales of responsibilities concerning life, smoking habit and sub-scales of responsibilities concerning life, existence of a disease requiring permanent drug usage and the meaning of life and sub-scales of psychological symptom, income level of the family and social cohesion and physiological sub-scales.It has been determined that adolescents mostly have problems concerning future and sub-scales of social cohesion. The fields in which adolescents have minimal problems are the problems concerning sub-scales of nutrition and physiological. It has been determined that domestic unrest creating stress in adolescents (34.1 %), the fear of not being able to find a job after graduation (43.6 %), the fear of working in a job that he/she doesn?t like (37.7 %), the anxiety of not being a useful individual for the society in future (42.3 %), the anxiety of having a low income in future (36.1 %), gradual deterioration of society (64.6 %) and gradual pollution of the environment (53.8 %) are nearly problems for them.In the light of these findings, it can be suggested that providing trainings about the situations which are described as the most problems by adolescents and giving importance to the researches about adolescent problems and life attitude profile.