Koroner arter bypass greftli tip 2 diabetes mellituslu hastalarda perioperatif sıkı glikoz kontrolünün bakım sonuçlarına etkisi
Effect of prioperative tight glucose control on the outcomes of care in patients with type 2 diabetes undergoing coronary artery bypass grafting
  1. Tez No: 288661
  2. Yazar: MARZİYEH POURAGHAİE BAGHMİSHEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİREZA YAGHUBI, YRD. DOÇ. DR. AKLİME DİCLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
AMAÇ: Koroner Arter Bypass Greftli (KABG) Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda perioperatifsıkı glikoz kontrolünün bakım sonuçlarından kan glikoz düzeyi, hiperglisemi, hipoglisemi, yoğunbakım ünitesi, hastane de kalma süresi ve maliyete etkisini incelemektir.YÖNTEM: Araştırma yarı deneysel girişimsel olarak Temuz 2009-Şubat 2010 tarihleri arasındaİran'da Madani Kalp Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmada DEÜ Hemşirelik Yüksekokulu(B.30.2.BEÜ.0.Y3.02.05/593- 22.04.2009) ve İran'da Tabriz Üniversitesi Tıp Bilimleri KalpDamar Araştırma Merkezi Etik Kurulu'ndan (01.07.2009 ?3.1021) onay ve hastaneyönetiminden izin alınmıştır. Araştırmanın amacı ve girişim açıklanarak hasta ve birinci dereceyakınlarından izin alınmıştır. Örnekleme, erişkin, Tip 2 DM'li, ilk kez açık ve kapalı teknikleKABG ameliyatı planlanan 50 deney, 50 kontrol grubu toplam 100 hasta alınmıştır. Deneygrubuna Subkutan ve Kolumnar İntravenöz İnsülin İnfüzyon Protokolü kontrol grubuna ise rutinprotokoller uygulanmıştır. Veriler, Hastaların Sosyo-Demografik, Klinik Özelliklerini BelirlemeFormu ve perioperatif dönem boyunca Kan Glikoz Düzeyi ve İnsülin (SC/İV) Tedavisini İzlemeÇizelgesi ile toplanmıştır. Veriler, bağımsız guruplarda t-testi, tekrarlı ölçümlerde tek yönlüANOVA-Bonferroni, pearson ki-kare, fisher's Exace testi ve Man-Whitney-U testikullanılmıştır.BULGULAR: Deney ve kontrol grubu hastalarının sırasıyla kan glikoz ortalamaları, preoperatifdönem 1.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: We hypothesized that tight glycemic control in the perioperative period would reduce blood glucose levels, reduce the ICU length of stay and the hospital stay and hospital cost, decreases incidence of hyperglycemia and hypoglycemia.METHOD: We performed an interventional, quasi experimental study involving one hundred patients with diabetes mellitus undergoing primary on cardiopulmonary and off cardiopulmonary CABG. 50 patients were in the experimental group and 50 patients were in the control group. These patients were admitted to the Madani Heart Hospital during July 2009 and February 2010. Approval of the study was obtained by the Dokuz Eylül Universty School of Nursing Ethics Committe (B.30.2.BEÜ.0.Y3.02.05/593- 22.04.2009), Cardiovascular Research Center Tabriz Universty of Medical Sciences Iran, Ethics Committe (01.07.2009 ?3.1021). Written permission was obtained from the hospital director as well. An informed consent was obtained from each patient and their family members enrolled in the study. The Subcutaneous Insulin protocol and Columnar Insulin Dosing Chart was used in the experimental group and the conventional protocol was used in the control group. Data was obtained from the patients demographic and historical variables form, perioperative period Columnar Insulin Dosing Chart flow sheet and Subcutaneous Insulin order sheet The two study groups were compared on continuous variables via independent-sample tests, Mann?Whitney U, pearson ? 2 and Fisher?s exact tests, repeated measures ANOVAs with Bonferroni correction in the computer.RESULTS: The patients of experimental and control group in the firtst day of preoperative (183.34 ? 38.72; 230.75 ? 91.47 mg/dL; p=0.005) intraoperative (135.72 ? 16.74; 218.60 ? 51.25 mg/dL; p ? 0.001), ICU 1 day ( 119.79 ? 9.30; 209.75 ? 28.74 mg/dL; P ? 0 .001) ); ICU 2 day ( 122.94 ? 9.50; 183.72 ? 24.18 mg/dL; P ? 0.001); and postoperative period 3 day (136.30 ? 14.84; 200.03 ? 41.70 mg/dL; p ? 0.001) glucose control was significantly better with tight glycemic control. Tight grup had lower hospital cost (421.61 ? 60.53; 612.65 ? 173.59dollar; p ? 0.001) and a shorter ICU length of stay (45:38:34 ? 12:48:22; 63:36:22 ? 28:24:30 hour; p=0.004) and hospital length of stay (141:58 ? 36:26:19; 221:55 ? 109.16 hour; p ? 0.001). And also decreased the incidence of hyperglycemia on the perioperative period (1.66 ? 1.02;10.34 ? 5.70; p ? 0.001), but the perioperative period was be similarly in the incidence of hypoglycemia (0.10 ? 0.30; 0.24 ? 0.68; p=0.42).CONCLUSION AND IMLICATION IN PRACTICE: Perioperative tight glycemic control with Subcutaneous Insulin Orders (80-150 mgdL ) and Columnar Insulin Dosing Chart (90-140 mgdL) in diabetic coronary artery bypass graft patients decreases serum glucose levels, reduce the ICU length of stay and the hospital stay and hospital cost, decreases incidence of hyperglycemia. Tight glycemic control should become the standard of care for glycometabolic control in patients with diabetes undergoing coronary artery bypass grafting.KEY WORDS: Nursing, Coronary Artery Bypass Graft, Type 2 Diabetes Mellitus, Tight Glycemic Control, Subcutaneous Insulin Protocol, Intravenous Columnar Insulin Infusion Chart, perioperative glicemic control