Koroner arter revaskülarizasyon sonrası sol ventriküldeki remodeling
Remodeling on left ventricule after coronary arter revascularization
  1. Tez No: 248700
  2. Yazar: FIRAT AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NESİMİ EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Koroner arter hastalığı günümüzde en önde gelen ölüm nedeni ve ekonomik kaynakları en fazla tüketen sağlık sorunlarından biri olma özelliğini halen korumaktadır.Koroner arter bypass greft (KABG) cerrahisinin amacı; semptomları rahatlatmak, iskemiyi azaltmak, gelecekteki kardiyak olayları azaltmak, yaşam süresini ve yaşam kalitesini artırmaktırGünümüzde CPB(kardiyopulmoner bypass)'ın ciddi komplikasyonlardan sorumlu olduğu bilinmektedir. Canlı miyokardiyal dokunun miktarı postoperatif sol ventriküler düzelmenin ana belirleyicisidir.CABG ile sağlanabilecek optimal sol ventrikülfonksiyon düzelmesi preoperatif revaskülarizasyondan fayda sağlyabilecek iskeminin gösterilmesi ve komplet revaskülarizasyon ile sağlanır.Bu çalışmamızda koroner arter revaskülarizasyon sonrası sol ventriküldeki EF `daki değişiklikleri gözlemlemek operatif morbidite ,mortalitenin incelenmesi ve postoperatif klinik durum ve hemodinamideki değişiklikleri incelemek amacıyla yapılmıştır.Ocak 2008 ve Mart 2009 yılları arasında elektif olarak koroner arter bypass operasyonu yapılan 64 hasta retrospektif olarak incelenerek çalışmaya alındı.Bu çalışmada elektif şartlarda koroner arter bypass greft (KABG) operasyonu yapılan hastalarda revaskülarizasyon sonrası sol ventrikül fonksiyonundaki 6. aydaki remodelingi araştırmayı amaçladık.Çalışmaya alınan hastaların 44 ü erkek %68.75 .20 si kadın %31.25 tir. En genç hastamız 43 yaşında en yaşlı hastamız 84 yaşındaydı.Çalışmaya alınan Hastaların 4'e dörtlü , 34'e üçlü, 21'e ikili ve 5'e tekli koroner bypass yapıldı. Ortalama greft sayısı 2.9 ? 1.3 olarak saptandı.Hastalarımıza arteriyel greft olarak LİMA ve diğer anastomozlar için de safen ven grefti tercih edilmiştirPreoperatif diyabetes melitus öyküsü olan hasta sayısı 39(%60.9).Preoperatif hipertansiyon öyküsü olan hasta sayısı 45(%70.3)'ti..Preoperatif periferik arter hastalığı olan hasta sayısı 6 (%9.3)ti.Preoperatif efor kapasitesi NYHA class3 te hasta sayımız 27(%42.18) iken postoperatif 6.ayda 3(%4.68) idi. Preoperatif NYHA class 4 te 2(%3.15) iken postoperatif 6. ayda NYHA class 4 te hasta sayımız 0 idi.Bu retrospektif çalışmada preoperatif komorbidite faktörleri, intraoperatif değişkenler, postoperatif klinik ve hemodinamik durum ,morbidite ve mortalite çalışılarak analiz edilmiştir.Serimizde koroner arter revaskülarizasyonu sonrası 6. ayda yapılan TTE de SVK preoperatif ve postoperatif dönem karşılaştırılmasında değişiklik saptanmadığı, SVKI da preoperatif ve postoperatif dönem karşılaştırılmasında değişiklik saptanmadığı, SVDÇS preoperatif ve postoperatif dönem karşılaştırılmasında azalma olduğu, SVSSÇ preoperatif ve postoperatif dönem karşılaştırılmasında azalma olduğu, IVSKI preoperatif ve postoperatif dönem karşılaştırılmasında değişiklik olmadığı, SVEF preoperatif ve postoperatif dönem karşılaştırılmasında artma olduğu saptandı.Serimizde erken dönem mortalite 3 hastada görülmüştür. Kuşkusuz bu hastalarda survey analizi için daha uzun süreli takiplere ve daha fazla sayıda hasta içeren serilere ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Coronary arter disease is one of the most common cause of death and economical cost.The aims of the coronary arterial by-pass grefting surgery are; symptomatic treatment, reduce the level of ischemia, prevent future heart disease, support the quality of life. Alive myocardial muscle mass is the predictor of improvement of left ventriculer functions in the postoperative course.The aims of this study are; to evaluate the changings of left ventriculer functions after by-pass surgery, risk factors of morbidity and mortality, and postoperative hemodynamical improvements. We evaluate retrospectively 64 patients who underwent coronary by-pass surgery between January 2008 and March 2009. the 6th month's remodeling of left ventriculer in the postoperative period. there were 44 male(68.75%) and 20 female(31.25%). Age intervale was between 43 and 84. Coronary by-pass grefting surgery was applied for 4 coronary vessel in 4 patients, for 3 vessels in 34, for 2 vessels in 21, unique in 5 patients. We prefered LİMA for arterial greft and safena vein for others.Preoperatively chronic diseases were seen as; diabetes mellutes in 39 patients, hypertension in 45 patients, and periferal arter disease in 6 patients.efor capasity was NYHA class 3 in 27 patients preoperatively and 3 patients at the postoperative 6th month. also, 2 patients were in NYHA class 4 preoperatively and no patient was in Class 4 in the postoperative 6 th month.There was no changing for left ventriculer mass and TTE pre and postoperatively in our study. there was decreasing of end systolic and end diastolic diameters of left ventricule pre and post operatively. and increasing for the ejection fraction of left ventricule in postoperativr period.Mortality was seen in 3 patients. large group studies are needed for survive and mortality factors