Diabetes mellitus hastalığının etiyolojisinde GST gen ve OGG1 gen polimorfizmlerinin rolü
Role of GST gene and OGG1 gene polymorphisms in etiology of diabetesmellitus disease
  1. Tez No: 288690
  2. Yazar: NÜVİT GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENSU KARAHALİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Diyabet hastalığı, pankreasın yeterli miktarda insülin salgılayamadığı veya vücudun üretilen insülini yeterli kullanamadığı kronik bir hastalıktır. Diyabet hastalığının etiyolojisinde serbest oksijen radikallerinin ve oksidatif DNA hasarındaki artışın diyabetin indüklenmesinde rol oynaması, buna karşın GST'ların oksidatif strese karşı çok önemli bir koruyucu mekanizma olması ve OGG1 geninin DNA onarımındaki önemi nedeniyle çalışmamızda GSTM1, GSTT1 ve GSTP1 gen polimorfizmlerinin ve OGG1 gen polimorfizmlerinin diyabetteki riski ile obezite ve hipertansiyon ile ilişkisi araştırılmıştır.Tip 2 diyabet tanısı almış hasta ve kontrol grubundaki bireylerin GSTM1 genotip sıklıkları karşılaştırıldığında GSTM1 null genotip sıklığında hasta grubunda 2-6 kez istatistiksel olarak anlamlı artış olduğu (OR: 3.841; %95GA: 2.280-6.469, p
Özet (Çeviri)
Diabetes is a chronic disease where pancreas cannot secrete adequate amount of insulin or body cannot utilize produced insulin adequately. Because free oxygen species plays an important role in etiology of diabetes and increase of oxydative DNA damage plays role in iduction of diabetes but GSTs are very important protective mechanism against oxydative stress and OGG1 gene has importance in DNA repair, relation of risk of GSTM1, GSTT1 and GSTP1 gene polymorphisms and OGG1 gene polymorphisms in diabetes with obesity and hypertension in our study.When GSTM1 genotype frequencies of individuals in patients having diagnosis of type 2 diabetes and control groups were compared, it has been observed that GSTM1 null genotype frequency had 2-6 times statistically significant increase in patient group (OR: 3.841; 95%CI: 2.280-6.469, p