Periton diyalizi hastalarında sağkalımı etkileyen faktörlerin araştırılması
- Tez No: 652662
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMNUNE SENA ULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Periton diyalizi tedavisi; son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda uygulanan renal replasman tedavi seçeneklerinden bir tanesidir. Diabetes Mellitus ve hipertansiyon en sık görülen dahili kronik hastalıklar olduğundan kronik böbrek hastalığının etiyolojisinde sıkça bu iki hastalığa rastlanmaktadır. Bu sebeple mortalite oranları hem altta yatan hastalıklar nedeniyle hem de kronik böbrek hasarına bağlı olarak artmıştır. Biz bu çalışma ile PD tedavisi uygulanan hastaların sağkalımını etkileyen faktörleri araştırmayı amaçladık. HASTALAR ve YÖNTEM: Hastanemiz İç Hastalıkları Anabilim Dalı'na bağlı Nefroloji Kliniği Periton Diyaliz polikliniğinde SDBY nedeniyle RRT olarak PD tedavisi uygulanan hastalar retrospektif olarak tarandı. Toplam 101 hastadan 29'u dışlama kriterleri gözönünde bulundurularak çalışma dışında tutuldu. Kalan 72 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri yüzde ve frekanslar olarak sunuldu. Genel hasta sağkalımı ve teknik sağkalım hesaplanırken Kaplan Meier analizi ve long-rank testi kullanıldı. Çok değişkenli analiz için Cox regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The Peritoneal Dialysis (PD) is one options for Renal Replacement Treatment (RRT) which perform at patients with end-stage renal disease (ESRD). Hence Diabetes Mellitus and hypertension are the most seen chronic diseases in Internal Medicine, these two disease are frequently play role in etiology of chronic kidney disease. Therefore, the rate of mortality has increased due to both underlying disease and chronic kidney damage. In this study, we aimed to analyze the factors these affecting to survival of patients had PD treatment. PATIENTS AND METHODS: Patients who had PD treatment as RRT because of ESRD at the Peritoneal Dialysis Outpatient Clinic of Nephrology Clinic dependent to Internal Diseases Department of our hospital were retrospectively screened. Total 29 out of 101 patients were excluded from study considering the exclusion criteria. The other 72 patients were included in the study. Demographic characteristics of the patients were presented as percentages and frequencies. When calculate of overall patient survival and technical survival, Kaplan Meier analysis and long-rank test were used. Cox regression analysis was used for multivariate analysis.