Allojenik nakil olan akut lösemili hastalarda nakil öncesi ve sonrası HEV prevalansı
HEVprevalence on the patients with acute leukaemia having allogenic transplantation before and after transplantation
- Tez No: 288773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENDAM BOZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada hastanemize başvuran nakil öncesi ve sonrası akut lösemili 4 ay-64 yıl yaş arasındaki hastalarda HEV enfeksiyonunun prevalansı amaçlanmıştır. Çalışma 2011 tarihinde 42 hastanın serum örnekleri alınarak ELISA (Dia.Pro Diagnostic Bioprobes, Milano, İtalya) kiti ile çalışma gerçekleştirilmiştir.Çalışmaya alınan örneklerden 1'i (%2.3) anti-HEV IgG nakil öncesi pozitif bulunrken, nakil sonrası (58. ay) negatif saptanmıştır. seronegatif grubun erkeklerde yaş ortalaması 30.8, kadınlarda ise 33.1 olarak saptanmıştır. Seropozitif olan olgunun seronegatif olan olgularla karşılaştırıldığında anti-HEV IgM pozitifliği ve anti-HEV IgG pozitifliği yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims at the prevalence of HEV infection on the patients with the ages 4 months- 64 years having acute leukaemia before and after the transplantation and applying to our hospital. The study has been performed in 2011 by taking the serum samples of 42 patients and with ELISA (Dia Pro Diagnostic Bioprobes, Milano, Italy) kit.From the samples used in the study, for 1 (%2.3) of them, 45 years old, anti- HEV IgG has been found positive before the transplantation, and negative after the transplantation (58. months). The average age of seronegative group has been determined as 30.8 for men and 33.1for women. When seropositive case has been compared with seronegative cases; statistically, a meaningful difference has not been found in terms of anti- HEV IgM positivity and anti-HEV IgG positivity.