Akut lösemi tanısı alan ve allojenik kök hücre nakli yapılan çocuklarda solubl HLA-G ve sitokin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of solubl HLA G and cytokine levels in children with acute leukemia and allogeneic stem cell transplantation
  1. Tez No: 657378
  2. Yazar: ZÜHRE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Akut lösemi ve allojenik transplantasyon yapılan hastalarda serum sitokin ve sHLA-G düzeylerinin hastalık ve transplantasyondaki rolü hakkında az sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmada akut lösemi ve allojenik transplantasyon yapılan çocuklarda 5 farklı izlem zamanında ölçülen sitokin ve sHLA-G düzeylerinin hastalık ve transplantasyondaki rolünü araştırmayı amaçladık. Çalışmaya toplam 41 hasta alındı. İzlem zamanlarına göre 26 hasta akut lösemi tanısı (T) sırasında ve transplantasyon öncesi (PreTx) remisyon döneminde tetkik edildi. Transplantasyon günü (Tx0), transplantasyon sonrası 14. (PostTx14) ve 28. (PostTx28) günlerde 15 akut lösemili hasta daha çalışmaya dahil edilerek toplam 41 hasta değerlendirildi. Bu hastalarda proinflamatuar (IL-1, IL-2, IL-6, TNF-α), antiinflamatuar (IL-4, IL-10) sitokinler ile sHLA-G düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
There are few studies about cytokines and sHLA-G levels in patients with acute leukemia undergoing allogeneic stem cell transplantation (allo-SCT). We aimed to investigate the role of cytokines and sHLA-G levels measured at 5 different time points in children with acute leukemia undergoing allo-SCT. A total of 41 patients were included in this study. These patients were diagnosed acute leukemia (n=41). According to the follow-up, 26 patients were examined during the diagnosis of acute leukemia (T) and in the remission period before transplantation (PreTx). The remaining 15 patients included on the day of transplantation (Tx0), a total of 41 patients with acute leukemia were also examined on the 14th (PostTx14) and 28th (PostTx28) days after transplantation. Proinflammatory (IL-1, IL-2, IL-6, TNF-α), anti-inflammatory (IL-4, IL-10) cytokines and sHLA-G levels were measured by ELISA method.