Bazı pirazol-3-karboksilik asit ester türevlerinin analjezik ve antiinflamatuvar etki taramaları
- Tez No: 288775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MECİT ORHAN ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ağrı gelişen dünyada en geniş sağlık problemlerinden biri olmaya devam etmektedir. Bu problem yetişkin popülasyonun yaklaşık %20'sini etkilerken, etkilenenlerin pekçoğu kadınlar ve yaşlılardır2. Bilim ve bilimsel yöntemlerin gelişmesine paralel olarak ağrı mekanizmalarının anlaşılması, araştırmacıların en büyük ilgi alanlarından biri olmaya devam etmektedir1.Opioidlerin yan etkilerinden dolayı şiddetli olmayan akut ve kronik nosiseptif ağrılarda non-steroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) daha fazla tercih edilmektedirler5,9,10. Son yıllarda NSAİİ'lerin ester ve amit türevleri üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Üzerinde çalışılan moleküllerin daha fazla antiinflamatuvar aktiviteye ve daha az gastrointestinal yan etkilere sahip olabileceği düşünülmektedir.Bu tez çalışmasında Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı'nda klasik NSAİİ'lerden yola çıkarak pirazol-3-karboksilik asit ana molekülünün ester türevleri sentezlenmiş ve Farmakoloji Anabilimdalı'nda DNY 214, DNY 218, DNY 230 ve DNY 232 olarak kod numarası verilen bu maddelerin analjezik, antiinflamatuvar aktivite taramaları yapılmıştır.Tez çalışması kapsamında incelenen bileşiklerle elde edilen veriye göre özellikle iki ester türevinin kıvranma modelinde ASA gibi potent antinosiseptif aktiviteye sahip oldukları gözlenmiştir. ASA'ya benzer etki gösteren DNY 230 ve DNY 232'nin ASA ile relatif eşdeğer potenslere sahip oldukları anlaşılmaktadır.Aynı zamanda, karagenin ile oluşturulan fare pençe ödemi modelinde antiinflamatuvar aktivite taramaları gerçekleştirilen DNY 214, DNY 218, DNY 230 ve DNY 232 kodlu maddelerin tamamının önemli antiinflamatuvar aktiviteye sahip oldukları ve birer ilaç adayı olabilecekleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the developing world, pain continues to be one of the largest health problems. This problem affects approximately 20% of adult population, many of them are women and eldery people. Understanding of pain mechanisms in parallel with the development of science and scientific methods, continue to be one of the biggest areas of researcher?s interest.Because of opioid side effects, non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) are more preferred at non-severe acute and chronic nociceptive pain. In recent years lots of studies performed about ester and amide derivatives of NSAIDs. The studied molecules are expected to have more anti-inflammatory activity and less gastrointestinal side effects.In this study we syntezied the ester derivates of pyrazole-3-carboxylic acid molecule in Department of Pharmaceutical Chemistry of Gazi Universty Faculty of Pharmacy, and the analgesic and antiinflamatory effects of the test substances called DNY 214, DNY 218, DNY 230, DNY 232, are examined in Department of Pharmacology.According to data obtained from compounds that examined within the scope of this studie, two ester derivative have potent antinociceptive activity like ASA at writhing models. That shows substances called DNY 230 and DNY 232 which have same effects with ASA, have equivalent relative potency with ASA.At the same time mouse paw edema model which is performed by carragenin, shows us that all of DNY 214, DNY 218, DNY 230 and DNY 232 coded substances have important antiinflammatory activity and these substances can be probable drug candidates.