Menopoz dönemindeki kadınlarda kaygı düzeyleri ve cinsel doyumun saptanması
Determination of anxiety levels and sexual satisfaction in menopausal women
- Tez No: 288788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FİLİZ HİSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma; menopoz dönemindeki kadınların kaygı düzeyleri ve cinsel doyumun saptanması amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde menopoz polikliniğine başvuran menopoz dönemindeki cinsel yönden aktif 295 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, soru formu, Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ) ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri? kullanılmıştır.Araştırmamızda kadınların %41'i 46-50 yaş grubunda, %67,8'i ilkokul mezunu, %85,1'inin çalışmadığı, %78,3'ünün sigara kullanmadığı, %89,8'inin aile yapısının çekirdek aile olduğu belirlenmiştir.Ayrıca kadınların %87,3'ü sıcak basması ve fenalık hissinin ardından soğuk terleme şikayetleri olduğunu, %69,8'i çabuk sinirlenme ve öfkelenme ve %68,8''i huzursuzluk ve sıkıntı hissi yaşadığını bulunmuştur. Araştırmamızda kadınların cinsel doyumlarının düşük, durumluluk kaygı düzeylerinin orta ve sürekli kaygı düzeylerinin düşük olduğu bulunmuştur.Bu araştırma kadınların menopoz döneminde kaygı düzeylerinin arttığını ve cinsel doyumlarının azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
295 sexually active menopausal women who applied to Etlik Zübeyde Hanım Women?s Diseases Education and Research Hospital were the sample of this research. Questionnaire form, Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS) and State Trait Anxiety Inventory were used for data collection.In our research it was determined that 41% of women is age between 46-50, 67,8% were primary school graduates, 85,1% of housewife, 78,3% of non-smokers and 89,8% had nuclear family.. In addition, ıt was determined that 87,3% of the women complaints of hot flushes and cold sweats after the feeling of aggression, 69,8% of women having the feeling of irritability and anger and 68,8% of having the feeling of restlessness and boredom. In our research ıt was found that women?s sexually satisfactions were low, their trait anxiety levels were middle and their state anxiety levels were low. In this study, ıt was shown that women?s anxiety levels were high and their sexual satisfactions were decreased during menopause.