Baş boyun kanserli hastalarda fonksiyonel durum ve sosyal desteğin belirlenmesi
The assesment of functional status and social support in individuals who had head and neck cancer
- Tez No: 288787
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BOSTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırma, baş boyun kanserli hastalarda fonksiyonel durum ve sosyal desteğin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırma evrenini Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi medikal onkoloji ve radyasyon onkoloji bölümlerine başvuran 145 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veriler, Fonksiyonel Yaşam Ölçeği(Kanser), Kanser Hastası Sosyal Destek Ölçeği ve araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan tanıtıcı özellikler anket formu kullanılarak toplanmıştır.Baş boyun kanserli hastaların fonksiyonel yaşam ölçeği ortalama puanları düşük (88.24±19.8), algıladıkları sosyal destek ortalama puanları yüksek bulunmuştur(132.27±14.8).
Özet (Çeviri)
This study has been performed as descriptive to designate the functional status and social support in individual?s who had head and neck cancer.This research has been data in Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Oncology Education and Research Hospital, was done from 145 patients applied to medical oncology and radiation oncology. Data were collected by using Functional Living İndex-Cancer, Cancer Patients Social Support Scale, introductory features form from which is developed by the researcher.The average functional living ındex - cancer has been found low (88.24±19.8) the average cancer patient social support scale score was good(132.27±14.8).