Kanserli ebeveyne sahip adölesanların aile işlevselliği algısının durumluk sürekli kaygı düzeyi ile ilişkisi
The relationship between family functionality perception of adolescent with cancerous parents and state trait anxiety
- Tez No: 288790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ HİSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma ebeveyni kanser olan adölesanların aile işlevselliği algısının durumluk, sürekli kaygı düzeyi ile ilişkisinin olup olmadığının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında kanser ve kanserin psikososyal etkileri ile ilgili literatür araştırması yapılmıştır. İkinci aşama kanserli ebeveyne sahip adölesanların aile işlevselliği algısı ile durumluk, sürekli kaygı düzeyi arasındaki ilişkilere yönelik araştırmadan oluşmaktadır. Araştırma veriler ?Ebeveyn Bilgi Formu?, ?Hasta Bilgi Formu?, ?Adölesan Bilgi Formu?, ?ADÖ?, ?Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri? ile toplanmıştır. Araştırma, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesin'de ve Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesinde Aralık 2009- Eylül 2010 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmaya katılmaya gönüllü hasta ve çocuklarına veri toplama formları dağıtılmış olup, 100 kişiden eksiksiz veri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the purpose of adolescents, whose parent are cancer, the relationship between family functionality perception and state, trait anxiety level. In the first stage of study related to cancer and its psychosocial effects was performed. The second stage consists of the research intended for relationships between state, trait anxiety level and family functionality perception of children with cancerous parents. The research data were collected by parent imformation form, patent information form, adolescent information form, family assessment device and state trait anxiety inventory. Research was conducted as descriptive in Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology Education and Research Hospital and Hacettepe University Oncology Hospital between December 2009 and September 2010. Data collection forms were taken from 100 people.