Egzersiz yapan 35-45 yaş arası kadınların stresle başa çıkma yolları ve demografik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Women between the age of 35-45, who have the habits of doing exercises and trying succeed in the way of stress and to analize between their demografic characteristics and relationships and to suggest essential proposals
  1. Tez No: 288797
  2. Yazar: GAMZE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, egzersiz yapma alışkanlığı edinmiş 35-45 yaş arası kadınların stresle başa çıkma yollarını ve demografik özellikleri arasındaki ilişkiyi analiz etmek ve gerekli önerilerde bulunmaktır.Araştırmaya 2009-2010 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı Yenimahalle Aile Yaşam Merkezine üye olan toplam 89 kadın katılmıştır.Araştırma, tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmaya katılan bireylere ilişkin kişisel bilgiler, ikinci bölümde stresle başa çıkma yollarını belirlemeye yönelik Folkman ve Lazarus'un ?Başa Çıkma Yolları Envanteri? (Ways of coping invertory) Türkçeye Siva (1991) tarafından uyarlanan ?stresle baş etme ölçeği (SBÖ)? kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; stresle başa çıkma yolları alt boyutları arasında ve demografik özelliklerinden olan annenin öğrenim durumu, babanın ednmiş olduğu zararlı alışkanlıklar, dini vecibelerini yerine getirilmemesi, kamu kurumunda çalışıp çalışmama durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılaşmalar olduğu tespit edilmiştir.Ayrıca, diğer demografik özelliklerden olan kardeş sayısı, kişinin zararlı alışkanlıkları, babanın öğrenim durumu, ailenin aylık kazancı, ikamet ettiği yer gibi boyutlara ilişkin istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work?s aim is, women between the age of 35-45, who have the habits of doing exercises and trying succeed in the way of stress and to analize between their demografic characteristics and relationships and to suggest essential proposals.In this investigation between 2009-2010 years, totally 89 women attended this work who are the members of the municipality of Ankara Large city Yenimahalle Family Center.This investigation is a description work in which searchh model is used ın this investigation datum coollecting meduator has two parts ın the first part there is an information about the people?s personal chracteristics and in the second part there is an information about to succeed the way stress and Folkman?s and Lazarus ? way of copying ınventory? which is about the way of succed in stres and ın Turkey Siva (ın 1991) ıt is adapted in Turkish by Siva `?To succeed stress scale?? (SBÖ) is used.At the and of the investigation, to succed the way of stress?s bottom dimensions and its demogrraphic properties are the mother?s education situation, father?s bad habits,the person?s don?t do any religious beleifs to work in the public or not between all this situation statistically have meaningful differences are established.Seperately, the other demographic characteristics are the numbers of brothers and sisters, the persons bad habits, the father?s education situation, the parents totally salary, the families accomadation. According to all these dimensions there is no meaninful relationships between them. It is statistically determined.