Morfinin denetimli salım yapan ilaç şekillerinin tasarımı üzerine çalışmalar
Studies on designing of controlled release dosage forms of morphine
- Tez No: 288809
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, kanser ağrılarının tedavisinde kullanılan denetimli salım morfin sülfat mikropelletlerinin 4 farklı dozu, salım özellikleri açısından referans alınarak 5 farklı dozda 12 saat boyunca denetimli salım yapan morfin sülfat matris tabletleri geliştirilmiştir.Etkin maddenin ve yardımcı maddelerle önformülasyon çalışmalarında yapılan geçimlilik testlerinde, etkin madde ile yardımcı maddeler arasında herhangi bir geçimsizlik görülmemiştir. USP sepet yöntemi ile yapılan salım testleri sonucunda, denetimli salım matris ilaç taşıyıcısı olarak seçilen maddelerden biri olan Eudragit RS PO ile doğrudan basımı yapılan tabletler, f2 benzerlik faktörü ve f1 farklılık faktörü açısından referans denetimli salım ilaç şekliyle uyumlu bulunmuştur. Geliştirilen her bir doz morfin tabletinin salım profili, f2>50 benzerlik faktörü ve f1
Özet (Çeviri)
In this study, matrix tablets of morphine sulphate formulations that maintain controlled release in five different doses for 12 hours were developed by reference to the release characteristics of four different doses of controlled release morphine suphate micropellets, which are used in the treatment of cancer pain.No incompatibility was found between the active ingredient and excipients in compatibility tests in the preformulation studies. Directly compressed tablets with Eudragit RS PO, which is one of the selected controlled release matrix tablet agent, are found to be similar to the reference controlled release dosage forms in terms of the f2 similarity factor and f1 difference factor through the release tests by means of USP basket method. Release profiles of each dose of developed morphine tablets were found to be similar with that of corresponding reference dosage forms based on similarity factor f2>50 and difference factor f1