Frekansa özgü işitsel elektrofizyolojik değerlendirme yöntemlerinden tone burst ABR'nin yetişkinlerde klinik normalizasyonu
Clinical normalization of auditory brainstem responses to tone bursts in normally hearing adults
  1. Tez No: 288808
  2. Yazar: CEVDET ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KEMAL KEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İşitme, insanın çevresiyle iletişimini sağlayan en önemli duyu fonksiyonlarındandır. İşitme duyusunun azalması ya da tamamen ortadan kalkması kişinin yaşam kalitesinde ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu durum kişilerde işitme kaybına ilave olarak sosyo-psikolojik problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. İşitmenin değerlendirilmesinde güvenilir davranışsal yanıtlar alınamayan hastalarda, işitmenin tespit edilebilmesi için güvenilir objektif yanıtlara ihtiyaç duyulmaktadır. İşitsel Beyin Sapı Cevapları ?Auditory Brainstem Responce? (ABR) işitmenin objektif değerlendirilmesi için klinik uygulamalarda ve literatürde en çok kullanılan odyolojik test bataryasıdır. Bizim çalışmamızın amacı; işitme kaybının odyolojik tanısı ve işitme kaybının rehabilitasyonuna yönelik belirlenecek amplifikasyon yaklaşımı için, frekansa özgü elektrofizyolojik işitme değerlendirmesine yardımcı olacak şekilde tb-ABR'nin saf ses odyometresinin normal eşikleriyle uyumluluğunu araştırmaktır.Bu çalışmada yetişkin normal işiten 15 kadın, 15 erkek toplam 30 deneğin 60 kulağından 4, 2, 1, 0.5 ve 250 Hz frekanslarında elde edilen saf ses eşikleri ile tone burst uyaran kullanılarak elde edilen İşitsel Beyin Sapı Cevapları (tb-ABR) eşikleri karşılaştırıldı.Çalışmada, 18-55 yaş aralığında seçilen olgular cinsiyetin etkisini araştırmak için, kadın ve erkek denek olarak eşit sayısıda alınmıştır. Kadın ve erkek olgularda istatiksel fark anlamlı bulunmamıştır.Kulaklar arası farklılıkları araştırmak için sağ ve sol kulaklar çalışmaya dahil edilerek kulaklar arası farklılıklar değerlendirilmiştir. İstatiksel olarak farklar anlamlı bulunmamıştır.Bütün deneklerde tb- ABR eşik seviyelerinin SSO eşik seviyelerinden daha yüksek elde edilmiştir. 4, 2, 1, 0.5 kHz ve 250 Hz'de tb-ABR eşiği ile SSO eşikleri arasındaki fark sırasıyla, 6.13, 11.13, 13.97, 14.00 ve 14.67 dB fark saptanmıştır bulundu. tb-ABR eşiklerinin, saf ses odyogram eşiklerini 4, 2, 1 kHz'de istatiksel olarak anlamlı yansıttığı bulunmuştur.Sonuç olarak tb-ABR normal işiten bireylerde 4, 2, 1, eşiklerinin saf ses eşiklerinin tahmininde istatiksel anlamlı sonuç elde edilmiştir. 500 ve 250 Hz tb-ABR eşikleri saf ses eşiklerinin tahmininde istatiksel anlamlı sonuç vermemektedir.
Özet (Çeviri)
Hearing is one of the most crucial senses for people to communicate. Deafness or loss of hearing may seriously impair quality of life. Additionally, socio-psychologic problems may appear. Objective responses is needed for the assesment of hearing if reliable results can not be achieved from behavioral responses. ?Auditory Brainstem Responces? (ABR) is the most common test battery used for objective evaluation of hearing both in clinical practice and literature. The purpose of this study; is to search for the compatibility of the normal thresholds of the pure tone audiometry and ABR to tone bursts for audiologic diagnosis of hearing loss and in oreder to decide the approach of amplification for the rehabilitation of hearing loss.In this study pure tone audiometric thresholds and thresholds of ABR to tone bursts at 4, 2, 1,0.5 kHz and 250 Hz frequencies of 60 ears of normally hearing 30 participants (15 female, 15 male) were compared.In this study, women and men between age of 18 to 55 were equally selected to search forgender differences. Gender did not revealed statistically significant difference.To assess the possible differences between the two ears, right and left ears were seperately included to the study. No significant difference was shown statistically.Thresholds of ABR to tone burst of all participants were higher than pure tone audimetric thresholds. The differences between the audiometric thresholds and thresholds of ABR to tone bursts at 4, 2, 1, 0.5 kHz and 250 Hz frequencies were 6.13, 11.13, 13.97, 14.00, 14.67 dB, respectively. The difference at frequencies of 4, 2, 1 kHz were found to be statistically significant.In conclusion, in normally hearing individuals, thresholds of ABR to tone bursts at 4, 2, 1 frequencies revealed accredited results to predict pure tone audiometric thresholds in contrast to 0.5 kHz and 250 Hz frequencies .