Hiperterminin uterus üzerindeki etkisinin yapısal düzeyde incelenmesi
Observation of effects of hyperthermia on uterus at structural level
  1. Tez No: 288836
  2. Yazar: İPEK KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Hipertermi vücut sıcaklığının 41° C ya da daha yüksek bir değere ulaşmasıyla ortaya çıkan ve sıcak çarpmasına yol açabilen bir durumdur. Süperoksit dismutaz (SOD) ise serbest oksijen radikallerini ortadan kaldırabilen bir antioksidandır. Bu nedenle çalışmamızda; hipertermiyle oluşturulan ısı stresinin ve stres öncesinde kullanılan SOD'un, uterus üzerindeki koruyucu ve tedavi edici etkilerinin apopitotik ve oksidatif stres belirteçleri kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada kullanılan 54 adet Wistar-albino cinsi dişi sıçan, her grupta 6 denek olacak şekilde 9 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu olarak belirlenen 1.grup sıcaklığı 22° C'ye ayarlanmış havuzda 20 dakika tutulmuş ve 24 saat sonra uterus dokuları alınmıştır. 2.grup hipertermiden bir saat önce NaCl+Katalaz uygulanarak 42ºC' de sıcak su banyosunda 20 dakika bırakılmış ve hipertermiden 30 dakika sonra dokuları alınmıştır. 3.grubun 6 saat sonra, 4.grubun 24 saat sonra, 5.grubun 72 saat sonra dokuları alınmıştır. 6.gruba, hipertermi öncesi NaCl+Katalaz+SOD uygulanmış 42ºC' de 20 dakika sıcak su banyosu ve hipertermiden sonra 30.dakikada dokuları alınmıştır. 7.grubun 6. saatte, 8.grubun 24.saatte, 9.grubun 72.saatte dokuları alınmıştır. Dokular Kaspaz-3, Kaspaz-8, Kaspaz-9 ve Hsp70 primer antikorlarıyla indirekt immünohistokimyasal yöntemle boyanmışlardır.Hipertermiden sonra 24.saatten itibaren apopitozisin yaygınlaştığı, yüzey ve bez epitelinde apopitotik cisimciklerin varlığı görüldü. Kaspaz-9 immünreaktivitesinin Kaspaz-8'e karşın belirgin olması, apopitozisin hücresel stres nedeniyle ortaya çıktığını düşündürdü. Kaspaz-3 immünreaktivitesinin en belirgin ifadelenmesinin 24.saatte olduğu, 72.saatte, etkisinin ortadan kalkmasıyla Kaspaz-3 tutulumunun azaldığı belirlendi. Hsp70'in, kontrole karşın hipertermi süresiyle ifadelenmesinin arttığı, 24.saatte en üst düzeye ulaştığı izlendi.Sonuç olarak hiperterminin 24.saatten sonra uterusta belirgin etkinlik göstermediği ve SOD uygulanan gruplarda hücresel strese yanıt olarak Hsp70 salınımının arttığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Hyperthermia is a state that the body temperature reaches at 41 ºC or higher values that causes heat shock. Superoxide dismutase (SOD) is an antioxidant which can eliminate the oxygen free radicals. So we try to determine that superoxide dismutase which was given before hyperthermia, may have protective and curative effect on uterus at heat stress and stress-induced hyperthermia by using apoptosis and oxidative stress markers.In this study we use 54 Wistar-albino rats that was divided into nine group which was divided into six rats in each group. The first group which was identified as the control group set for 20 minutes in a pool which was 22ºC temperature and after that, 24 hours later rats were afflicted and uterine tissues were taken. The second group of rats one hour prior to the application of hyperthermia applied NaCl + catalase and then for 20 minutes 42 ° C hot water bath was applied and then abandoned 30 minutes after application of hyperthermia and then tissues were taken. The third group was abandoned for 6 hours, the fourth group was abandoned for 24hours, the fifth group was abandoned 72 hours after application of hyperthermia and then tissues were taken. The sixth group of rats one hour prior to the application of hyperthermia applied NaCl+catalase+SOD, then for 20 minutes 42ºC hot water bath was applied and then abonded 30 minutes after application of hyperthermia and then tissues were taken. NaCl+catalase+SOD was also applied to seventh group, eight group, ninth group one hour prior to the application of hyperthermia then for 20 minutes 42ºC hot water bath was applied and then abonded 6 hours, 24 hours and 72 hours, respectively, after application of hyperthermia and then tissues were taken.The tissues were stained by indirect immunohistochemistry methods, with caspase 3, caspase 8, caspase 9 and Hsp70 markers. As a result, apoptosis becomes widespread 24 hours after hyperthermia application, existance of apoptotic bodies in surface and glandular epitelium were seen. The distinctive immunoreactivity of caspase 9 than caspase 8 suggets that apoptosis emerges because of the cellular stres.Immunoreactivity of caspase 3, an effector caspase, becomes the most evident at 24th hour; and at 72nd hour as a result of disappearance of it?s effectiveness, caspase 3 immunoreactivity decreases.Hsp70 expression increases by the duration of hyperthermia and reaches to the maximum level at 24th hour after application.As a result; it was determined that after 24 hours, hyperthermia no longer had a distinctive activity on uterus, and in SOD applied groups Hsp70 secretion was increased as a response to the cellular stress.