Hiperterminin duktus epididimis yapısına etkisi
The effect of hyperthermia on ductus epididymis
- Tez No: 288739
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Vücut ısısının 41 ºC'nin üzerine çıkması olan hipertermi duktus epididimis ve deferensi etkilediğinde spermiyum yapısı, hareketliliği, canlılığı ve yoğunluğuna etki ederek; spermatogenezisin bozulmasına yol açar. Hiperterminin bu etkileri oksidatif stresin yol açtığı apopitozisle gerçekleştirmektedir. SOD gibi antioksidanlar oksidatif stresi engelleyerek apopitotik süreci geri döndürebilirler.Çalışmamızda ısı stresi uygulaması öncesinde SOD'un, epididimis ve deferens üzerindeki koruyucu etkilerinin apopitotik belirteçler kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır.Wistar-Albino erkek sıçanlar, her grupta 6 denek olacak şekilde 9 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunda denekler 22 °C'de 20 dakika tutulmuş ve 24 saat sonra dokuları alınmıştır. İkinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci gruplardaki deneklere hipertermiden bir saat önce NaCl+katalaz uygulanmış ardından 42 ºC'de 20 dakika bekletilmiş ve hipertermiden sonra sırasıyla 30 dakika, 6, 24 ve 72. saatlerde dokuları alınmıştır. Altıncı, yedinci, sekizinci ve dokuzuncu gruplardaki deneklere, hipertermi uygulaması öncesi NaCl+katalaz+SOD verilerek 42 ºC'de 20 dakika sıcak su banyosuna bırakılmış ve hipertermiden sonra sırasıyla 30 dakika, 6, 24 ve 72. saatlerde dokuları alınmıştır. Apopitotik süreçte, SOD'un etkilerinin belirlenmesi amacıyla Kaspaz-9-8-3; hiperterminin HSP70 düzeyine etkisinin belirlenebilmesi amacıyla HSP70 immünreaktiviteleri değerlendirilmiştir.Çalışmamızda; morfolojik olarak bozuk olan spermiyum içeren lümenlerde Kaspaz-3 immunreaktivitesi belirlendi. Bu bulgu hipertermi etkisiyle testiste üretilen anormal spermiyumların, epididimise ulaşabildiklerini göstermekteydi. Bazı bölgelerde yuvarlak spermatit başlarının epitele yöneldiği ve stereosilyalar arasına sokulduğu belirlendi. Bu yönelmenin Sertoli hücrelerince ortadan kaldırılamamış artık cisimleri ve bozulan spermiyumları fagosite eden esas hücrelerce düzenlenen bir mekanizma olabileceği düşünüldü. Tüm Kaspazlar için SOD uygulamasının tutulumu azalttığı gözlendi.Skrotal ısı yükselmesinin, etkisini deferensten daha çok epididimiste gösterdiği, ancak SOD'un süreye koşut artan HSP70 senteziyle apopitozisi baskılayabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Hyperthermia is the condition of the body temperature rising above 41 ºC. Heat stress on ductus epididymis and deferens leads to abnormal spermium production and spermatogenesis. Hyperthermia induced oxidative stress and apopitosis can block by SOD and other antioxidants.In this study, we aimed to determine the protective effects of SOD on epididymis and deferens.Wistar-Albino rats were divided into nine groups. Control group set for 20 minutes in a pool which was 22 ºC temperature. On the 2nd, 3rd, 4th and 5th groups NaCl+catalase, on the 6th, 7th, 8th and 9th groups NaCl+catalase+SOD was applied then they were abandoned in 42 °C water bath for 20 minutes. After 30 minutes, 6, 24 and 72 hours the application of hyperthermia, tissues were taken.In morphogically, abnormal spermium including lumens show positive Caspase-3 reaction. This was accepted as an indicator of abnormal spermiums, which are caused by effects of hyperthermia, can reach ductus epididymis. It was also remarkable that in some areas, round spermatide heads directed into epithelium and even intruded into stereocilias. It was thought that, this direction can be caused by a mechanism which is organized by the principle cells, which were not destroyed in Sertoli cells. It was observed that, for all caspases, SOD application is reducing the immunreactivity in parallel to time.As a result, it was concluded that, the scrotal temperature elevation shows its effects on epididymis more than deferens; but the SOD application may suppress apoptosis in parallel to time by the increasing HSP70 level.