Toplumda bazı sürücülerde trafik kültürü
Traffic culture of certain drivers in society
- Tez No: 288839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada amaç toplumda bazı sürücülerin trafik kültürü ile ilgili davranışlarını saptamak ve bu davranışlarda etkili olan bazı özellikleri betimlemektir.Bu araştırma kapsamında tümüyle bu araştırmaya özgün 33 adedi trafik kültürü ile ilgili tutumlara ilişkin, 13 adedi trafik kurallarını bilme ile ilgili durumları içeren, 9 adedi sürücü özellikleri ve 20 adedi diğer olmak üzere 75 sorudan oluşan bir anket geliştirilerek kamu ve özel sektör çalışanlarından Türkiye genelinde 1246 kişiye e-posta gönderilerek web üzerinden uygulanmıştır. Ayrıca incelenenlerden sürücü olarak kendilerini değerlendirmeleri istenmiştir.Ankete katılanların trafik kültürü ile ilgili tutumları ve trafik kurallarını bilme ile ilgili durumları 100 üzerinden değerlendirilmiş ve ayrıca cinsiyet, yaş, meslek, eğitim durumu, aylık gelir durumu, çalıştıkları iş alanının karayolu ile ilgili olup olmama durumu, sürücü belgesi sahibi olma durumu, sürücülük tecrübesi, son bir yılda trafik cezası alma durumu gibi bazı tanımlayıcı özelliklerine göre de değerlendirilmiştir. Katılımcılardan %28.5'i (355 kişi) kadın ve %71.5'i (891 kişi) ise erkektir. İncelenenlerin ortalama yaşı 42.6 ± 10.2, sürücülük tecrübesi ise 15.6 ± 10.6 yıldır. Katılımcıların trafik kültürü ile ilgili tutum puanlarının yaşla, gelir seviyesiyle, sürücülük tecrübesiyle arttığı ve trafik cezası almayanların alanlara kıyasla daha iyi olduğu, meslekle, eğitimle, çalıştığı kurumun karayoluyla ilgili olmasıyla ilişkisi olmadığı belirlenmiştir. Buna ilaveten katılımcıların trafik kurallarını bilme ile ilgili durumlarının ise eğitimle, gelir seviyesiyle, sürücülük tecrübesiyle arttığı ve trafik cezası alanların almayanlara kıyasla daha iyi bildikleri ve yaşla, meslekle ve çalıştığı kurumun karayoluyla ilgili olmasıyla ilişkisi olmadığı bulunmuştur. Ayrıca pek çok yayında da değinildiği gibi erkeklerin kadınlara kıyasla daha riskli araç kullandıkları belirlenmiştir. İnceleneler trafik kültürü ile ilgili tutumlarından 100 üzerinden 78.2 ± 13.2 puan alarak orta durumda, trafik kurallarını bilme ile ilgili durumlarından 100 üzerinden 67.7 ± 15.4 puan alarak kötü durumdadır. Sürücülerin kendilerine verdikleri notun ortalaması ise 83 ± 13.4 olarak iyi durumdadır. Bu veriler ışığında sürücülerin kendilerini olduklarından daha iyi gördüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out traffic culture of some drivers in society and to describe the influencing factors on driver behaviours.Under the content of this research, a 75-question questionnaire involving 33 questions on driver attitudes, 13 questions on knowledge about traffic rules, 9 questions on driver properties and 20 other questions was developed as orijinal Driver Behaviour Questionnaire. This questionnaire was applied to 1246 people who are employed by some public and private organizations by sending e-mails and asking them to complete the questionnaire on the web site. In addition, they were asked to self-evaluate themselves as a driver.Participants? driving attitudes towards traffic culture and knowledge about traffic rules were evaluated over 100 points. In addition, their attitudes and knowledge were examined acording to their sex, age, education and income levels, profession, employed sector whether related with highways, driving experience and getting a traffic penalty with the last year. 28.5% of the participants (355 person) are female and 71.5% of the participants (891 person) are male. Average age of the participants is 42.6 ± 10.2, and driving experience is 15.6 ± 10.6 years. It is found that driving attitudes are getting better with age, income level, driving experience and also the driver who had a traffic penalty than driving attitudes are getting worse but they are not relate to profession, education level, employed sector whether related with highways. On the other hand, it is found that knowledge about traffic rules are known better with education and income level, driving experience and traffic penalty, but are not related to age, profession and employed sector whether related with highways. Moreover, it is found that as mentioned in the majority of the literature, men take more risks while driving than women. Participants got 78.2 ± 13.2 on driving attitudes and 67.7 ± 15.4 on knowledge about traffic rules over 100. Average grade of driver self-assesment is 83 ± 13.4. According to these values, drivers were over estimated their driving behaviour.