Ankara'da mobilya imalatı yapan 7 fabrikada gürültü düzeylerinin saptanması ve gürültüye bağlı işitme kayıplarının incelenmesi
Determination of noise level in 7 factories working on furniture manufacturing and investigation of hearing loss due to noise
- Tez No: 288840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. NUR AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma Ankara'da mobilya imalatı yapan 7 fabrikada gürültü seviyesi ve gürültüye bağlı işitme kayıplarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yedi fabrikada çalışan 872 çalışanın bulunduğu alanlarda gürültü düzeyleri ölçülmüş ve her bir çalışana odyometrik ölçüm yapılmıştır. Odyometrik ölçümlerin değerlendirilmesinde Uluslararası Standart ISO (International Standards Organization) 1999 ve ANSI S3-1 (American National Standards Institute) sınıflaması kullanılmıştır.7 fabrikadaki çalışan 724 kişinin (%83.0) bulunduğu alanlarda gürültü seviyesi 80 dB üzerinde ölçülmüştür. GBİK (Gürültüye bağlı işitme kaybı) sıklığı %6.45 olarak saptanmıştır. Çalışanların halen çalıştıkları bölümlerin gürültüsü ile gürültüye bağlı işitme kaybı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in seven different furniture factories where totally 872 worker are working. The aim of this study is to evaluate noise level and noise-induced hearing loss among workers. During the evaluation of the audiometric measurement ISO 1999 and ANSI S3-1 was used in classification.Noise level was determined above 80 dB where 83.0% workers (724) were working. The frequency of noise- induced hearing loss was determined to be 6.45%. A statistically significant relationship could established betwen Noise level of working areas and noise hearing loss.