Toluen inhalasyonuna bağlı olarak sıçanlarda testis ve epididimiste meydana gelen yapısal değişikliklere E vitamininin etkisi
The effect of Vitamin E depending toluene inhalation occurs structural changes in rats testes and epididymis
  1. Tez No: 288838
  2. Yazar: MÜGE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TAHİR HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Organik çözücüler günlük yaşantımızda evlerde ve endüstride oldukça yaygın kullanılan maddelerdir. Bir organik çözücü olarak sık kullanılan toluen başlıca; boyalar, boya incelticiler, vernik, pas önleyiciler, yapıştırıcılar, solvent tabanlı temizleyicilerde ve ayrıca kozmetik ürünlerde bulunur.Solunum yolu ile alınan toluenin vücut metabolizması üzerindeki zararlı etkilerinin yanı sıra serbest radikal oluşumunu arttırdığı da bilinmektedir. Vücut metabolizması üzerindeki toksik etkileri reaktif oksijen bileşiklerinin [(Reaktif Oksijen Türleri (ROS)] aşırı miktarlarda oluşması şeklinde ortaya çıkmaktadır. ROS' nin oluşturacağı zararlı etkiler antioksidan enzimlerle ve bunlara destek olarak enzimatik olmayan antioksidanlarla giderilmeye çalışılır. E vitamini ve C vitamini enzimatik olmayan antioksidanlardandır.Bu çalışmada toluene soluma yoluyla etkin bırakılmış sıçanların testis ve epididimislerinde oluşabilecek yapısal değişikliklere, antioksidan özellikteki E vitamini ile E ve C vitaminlerinin birlikte uygulanmasının koruyucu etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Organların değerlendirilmesi amacıyla dokulara histokimyasal olarak HE ve immunohistokimyasal olarak kaspaz 9 boyaması yapıldı.Yapılan değerlendirmelerde toluen uygulaması yapılan gruptan alınan testis örneklerinde seminifer tübül yapısında bozulmalar ve yer yer nekrotik değişiklikler izlendi. Ara bağ dokusundaki ödem ilgiyi çekiyordu. Aynı grupta yapılan Kaspaz 9 boyamasında tutulumun belirgin olduğu saptandı. Tutulum özellikle seminifer tübül epiteli ve Leydig hücrelerinde belirgindi.Toluen uygulaması yapılan gruba ait epididimis örneklerinde ise epitel normal yapıda izlenmesine karşın yüzey farklanmalarının belirsizliği dikkati çekti. Bazı epitel hücrelerinde apoptozis belirgindi.E vitamini uygulaması yapılan grupta, testis dokusunda bazı tübüllerde toluen grubuna eş görünüm izlenirken bazılarında daha normal görünüm ayırt edildi. Bu gruba ait Epididimis örneklerindeki bulgularda kontrol grubuna benzerdi.E ve C vitamini uygulamasının birlikte yapıldığı grupta ise testis dokusundaki görünüm kontrol grubuna eşdeş olmakla birlikte, kontrol grubundan ayrıcalıklı olarak bağ dokudaki ödem belirgindi.
Özet (Çeviri)
Organic solvents are substances commonly used in daily life in homes and industry. Often used as an organic solvent toluene, the major, paints, paint thinners, varnish, rust inhibitors, adhesives, solvent-based cleaners, and also found in cosmetic products.With respiratory tract, as well as the harmful effects of toluene on the metabolism of the body is also known to increase free radical formation. Toxic effects on the body metabolism of reactive oxygen compounds [(Reactive Oxygen Species (ROS)] is emerging as the formation of excessive amounts. ROS? s constitute harmful effects of antioxidant enzymes and non-enzymatic antioxidants are trying to go to them as support. Vitamin E and vitamin C are non-enzymatic antioxidants.In this study our aim is to investigate the damage that exposure toluene inhalation may wreak on the structure of testis and epididimis tissues in rats and also we aimed to prove the potential protective effects of vitamin E and together with vitamin E and C known with their antioxidant properties performed by histochemical HE staining and immunohistochemical Caspase 9 staining.As a result of in the toluene exposure group; histochemical assesments of the structure of seminiferous tubules in testis samples showed necrotic changes. Oedema in connective tissue is attracted attention. İn the same group was found to be significant involvement of caspase 9 staining in seminiferous tubule epithelium, and particularly in Leydig cells.Despite monitoring the ephitelium set in normal structure in the epididymis samples of toluen exposured group, uncertainty of surface differentiations drew attention. Apoptosis was evident in some epithelial cells.İn vitamin E treated group, some tubules in testicular tissue have observed co-appearance with toluene exposure group and some of the tubules have more normal appearance. Epididymis samples?s findings belonging to this group, were similar with the control group.The appearence of testicular tissue observed in vitamin E and C treated group is same with the control group, privileged as the oedema in the connective tissue was evident.