Tatvan yöresinde yaşayan ve kene ısırığı hikayesi olan insanlarda babesiosis yaygınlığının araştırılması
Investigation of frequency of babesiosis among human who have tick bite history living in tatvan region
- Tez No: 288929
 - Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YAZAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Parazitoloji, Parasitology
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kırsal kesim nüfusunun yoğun olduğu Tatvan yöresinde nüfusun çoğunluğunun tarım ve hayvancılıkla uğraşması kene ile ısırılma riskini arttırmaktadır. Bu çalışmada, Tatvan yöresinde insanlarda babesiosis yaygınlığının hem Indirekt Flouresan Antikor Testi (IFAT) hem de ince yayma kan preparatlarının mikroskobik yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Nisan-2009 ile Eylül-2010 tarihleri arasında, Tatvan merkez ve 11 farklı köyden, kene ısırma hikayesi olan 100, kene ısırma hikayesi olmayan 49 kişiden alınan serum örneklerinde IFAT ile anti-Babesia bovis ve anti-Babesia microti IgG antikorları araştırılmıştır. Ayrıca hazırlanan ince yayma kan preparatları da mikroskop altında Babesia spp. yönünden incelenmiştir.IFA yöntemiyle incelenen 149 serumdan 18'inde (%12,08) Babesia bovis'e, 16'sında (%10,73) Babesia microti'ye ve 3'ünde (%2,01) ise her iki türe karşı IgG antikor pozitifliği tespit edilmiştir. Kene ısırma hikâyesi olan bireylerden 25'inin (%25) ve bu hikâyeye sahip olmayanlardan 12'sinde (%24,48) seropozitiflik saptanmıştır. Cinsiyete göre dağılım incelendiğinde; kadınların 12'sinde (%17,39) ve erkeklerin 25'inde (%31,25) antikor pozitifliği saptanmıştır. Yapılan mikroskobik incelemelerde ise Babesia spp.'ye rastlanmamıştır.Çalışmanın, ileride yapılacak olan epidemiyolojik çalışmalara temel teşkil edeceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Majority of the population deals with agriculture and animal husbandry and intensive rural population in Tatvan region increase risk of biting by ticks. In this study, it has been aimed to research of frequency of babesiosis in humans from Tatvan region by using both Indirect Fluorescent Antibody Technique (IFAT) and microscopic examination of thin blood smear preparations. Serum samples have been taken from 100 people who have and 49 people who have not tick biting story from centre of Tatvan and 11 different villages between April-2009 and September-2010. All serum samples have been checked for anti-Babesia bovis and anti-Babesia microti IgG antibodies by IFAT. In addition, thin blood smear preparations were examined for Babesia spp. by microscopy.IgG antibody positivity has been determined at the 18 (12,08%) of the 149 sera against B. bovis,, 16 (10,73%) B. microti and 3 (2,01%) both of them by IFAT. Seropositivity has been determined at the serum samples of 25 (25%) subjects with a history of tick biting and 12 (24,48%) subjects without a history of tick biting. When handles the dispersion according to sex, antibody positivity has been determined at the 12 (%17,39) of the women and 25 (%31,25) of the men. Babesia spp. has not been determined at the microscopic examination.We believe that, this study will be the basis for the future epidemiological studies.