Kronik periodontitis ve romatoid artritin serum ve dişeti oluğu sıvısı total antioksidan/oksidan seviye ve oksidatif stres indeksi üzerine etkileri
The effects of chronic periodontitis and rheumatoid arthritis on serum and gingival crevicular fluid total antioxidant/oxidant status and oxidative stress index
  1. Tez No: 288930
  2. Yazar: ÇAĞRI ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ARZU ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son çalışmalar periodontal hastalıkların çeşitli sistemik durumlarla ilişkili olduğunu göstermiştir. Kronik periodontitis (KP) ve romatoid artrit (RA) arasında çarpıcı benzerlikler olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, KP ve RA arasındaki olası ilişkiyi periodontal durum, total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) yönünden incelemektir.Çalışmaya her dört grupta 20 denek olmak üzere toplam 80 kişi katılmıştır: RA-KP grubu (romatoid artrit ve kronik periodontitisli hastalar), RA grubu (periodontal sağlıklı, romatoid artritli hastalar), KP grubu (sistemik olarak sağlıklı, kronik periodontitisli hastalar), S grubu (periodontal ve sistemik olarak sağlıklı). Periodontal ölçümleri (cep derinliği, ataşman kaybı, sondalamada kanama, dişeti oluğu sıvısı hacmi) takiben bir kesici, bir premolar ve bir molar dişten dişeti oluğu sıvısı (DOS) örnekleri alınmış ve deneklerin serum örnekleriyle birlikte saklanmıştır.KP hastalarının dahil olduğu çalışma gruplarında tüm klinik periodontal ölçümler S ve RA gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Recent studies have correlated periodontal disease to various systemic conditions. It is well recognized that striking similarities exist between chronic periodontitis (CP) and rheumatoid arthritis (RA). The aim of this study is to investigate the possible relationship between CP and RA in terms of periodontal status, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI).A total of 80 participants divided into four groups: Group RA-CP (patients with RA and CP), group RA (periodontally healthy RA patients), group CP (systemically healthy CP patients), group H (periodontally and systemically healthy volunteers) were included in the study. Following assessment of periodontal meseruments gingival crevicular fluid (GCF) samples were taken at one incisor, premolar and molar tooth and stored with serum samples.While all clinical periodontal measurements in groups with CP patients were statistically higher compared with those of H and RA patient groups (p0.05). GCF TOS values of CP and RA-CP groups were higher than those of RA group (p0.05). GCF OSI values of RA-CP group were higher than those of RA group (p0.05).