Hemodiyaliz hastalarına uygulanan akupresörün yorgunluk düzeyine etkisi
The effect of acupressure used for the hemodialisis patients on fatigue levels
  1. Tez No: 288958
  2. Yazar: RABİYE EĞLENCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN TAŞCI, PROF. DR. NİMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
KBY görülme sıklığı dünyada ve ülkemizde giderek artmaktadır. KBY nedeniyle hemodiyalize alınan hastalarda oldukça yüksek oranlarda görülen sorunlardan biride yorgunluktur. Yorgunluk; bireyin günlük performanslarını, aktivitelerini, mesleki yaşamını, aile ve arkadaşlık ilişkilerini, tedavi süreçlerini olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Araştırma, hemodiyaliz hastalarına akupunktur kalemi ile uygulanan akupresörün yorgunluk düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma, Nevşehir ve Aksaray il merkezinde bulunan 4 hemodiyaliz merkezinde 12.10.2009 - 15.10.2010 tarihleri arasında çalışma kriterlerine uyan 52'si müdahale, 66'sı kontrol grubunda olan toplam 118 hasta ile tamamlanmıştır. Araştırmada veriler; hasta tanıtım formu, VAS yorgunluk ve Piper yorgunluk ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada etik kurul onayı ile bireylerden yazılı bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır. Müdahale grubundaki bireylere akupresör uygulama protokolü doğrultusunda bir ay boyunca haftada üç gün toplam 12 seans akupresör uygulaması yapılmıştır. Müdahale ve kontrol grubundaki bireylerin bir ay sonra ikinci izlemleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Incidence of CKD has gradually been increasing in the world and in our country. One of the problems which were seen in high numbers in haemodialysis patients is fatigue. Fatigue decreases quality of life by affecting individual?s daily performance, activities, professional life, relations with family and friends and treatment process negatively. This research was planned as a randomized controlled experimental study in order to find out the effect of acupressure applied to haemodialysis patients by acupuncture pen on fatigue level. The study was completed with 118 patients (52 in intervention and 66 in control groups) who were suitable for study criteria in 4 haemodialysis centres in Nevşehir and Aksaray city centres between 12.10.2009 and 15.10.2010. The data were collected with Patient Identification Form, VAS for Fatigue and Piper Fatigue Scale. Patients? signed forms of consent for the study were obtained after the ethics committee approval. According to the acupressure application protocol, patients in intervention group received 12 sessions of acupressure three days a week for one month. The second follow-ups of the intervention and control groups were carried out one month later.