Hemodiyaliz hastalarına uygulanan aromaterapinin kaşıntı üzerine etkisi
The effect of aromatherapy on hemodialysis patients' pruritus
- Tez No: 306308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmanın verileri; Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi ve Bölge Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi ?Hemodiyaliz Ünitelerinde? toplandı ve araştırma 21.01.2011-20.03.2012 tarihleri arasında yapıldı.Araştırmanın evrenini ilgili hastanelerin hemodiyaliz ünitelerinde diyalize giren toplam 134 hasta oluşturdu. Araştırmanın örneklem büyüklüğü yapılan güç analizi sonucu her bir grup için 40 deney, 40 kontrol grubu olmak üzere 80 kişi olarak belirlendi.Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve Visual Analog Skala kullanıldı.Araştırmada; deney grubundaki hastaların kaşıntı bulunan bölgelerine araştırmacı tarafından; altı hafta boyunca, haftada üç kez olmak üzere toplam 18 kez aromaterapi masajı uygulandı. Kontrol grubundaki hastalar klinikte uygulanan rutin hemşirelik bakımını aldı ve bu hastalara araştırmacı tarafından herhangi bir girişim uygulanmadı.
Özet (Çeviri)
The present research was carried out in the“Hemodialysis Units”of Atatürk University Yakutiye Research Hospital and Regional Education Practice and Research Hospital between January 21st, 2011 and March 20th, 2012.The universe of the research consists of 134 patients receiving dialysis treatment in Hemodialysis Units of relevant hospitals. The samples of the study comprise 80 hemodialysis patients with end-stage renal failure, the result of power analysis; 40 of which are selected for the experimental group, and 40 for the control group.The collection of the data is achieved using a questionnaire and Visual Analogue Scale.Within the study, the researcher applied 18 sessions of aromatherapy to the the regions where the experimental group patients experience pruritis three times a week for six months. Patients in control groups have been provided with routine nursing care, and they are not attended by the investigators. Following the pre-tests applied to the patients in the experimental and control groups, post-tests were applied six weeks later.The analysis of data is performed on computers via SPSS 15.00 (Statistical Package for Social Science) software package.