Kocaeli ili Derince ilçesi rekreasyon tesislerinin planlanması
The planning of recreation facilities the district of Derince, Kocaeli
  1. Tez No: 288968
  2. Yazar: F. YEŞİM KÖRMÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİYE BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüz modern insanı ve sosyal topluluğu fiziki ve psikolojik sağlığını rekreasyon ihtiyaçları ve aktiviteleri ile gidermeye çalışmaktadır. Rekreasyon, insanların ekonomik sosyal ve kültürel gelişme seviyelerine göre ilgi alanlarına girmekte ve önem kazanmaktadır.Tesisler yerel çevrenin ve programın bazı gereksinimlerinin doğması sonucunda inşa edilir. Kaliteli tesislerin tasarlanması ve inşa edilmesi aşamasında planlamanın işbirliğiyle yapılması ve ihtiyaç duyulan programların planlanmasında vatandaşların azami ölçüde katkıları ve geribildirimlerinin alınması çok önemlidir.Araştırmada Kocaeli ili Derince ilçesi incelenmiştir. Rekreasyon ve tesis planlaması ile ilgili yerli ve yabancı literatür çalışması yapıldıktan sonra, Derince ilçesinde yaşayan halkın rekreasyon tesisi ihtiyacını tespit etmek amacıyla bir anket geliştirilmiştir. Ankete ilçede yaşayan (n= 779) bayan, (n= 603) erkek olmak üzere, toplam (n= 1388) kişi denek olarak katılmıştır. Anket kimlik bilgileri, günlük boş zaman, ihtiyaç duyulan tesis ve alan isteği ile ilgili soruları içermektedir. Ayrıca ilçede uygulanacak anketin ön çalışması yapılırken öğrenciler, velileri ve halktan basit rastgele yöntemiyle seçilen 132 kişiye `Derince İlçesinde boş zamanları değerlendirmek için yeterli imkanlar (tesis-alan) vardır.' ifadesi hakkında düşüncesi sorulduğunda 99 kişi (%75) katılmıyorum, 23 kişi (%17) kısmen katılıyorum cevabını vermişlerdir. Bu veriler de halkın ilçedeki tesisleri ve imkanları yetersiz bulduğunu göstermekte ve ilçede rekreasyon tesislerine ihtiyaç olduğu görülmektedir.Ülkemizde rekreasyon tesisleri; planlaması, inşa edilmesi ve işletilmesinde yapılan hatalar nedeniyle hedef kitlelerin ihtiyacına cevap veremediği gibi tesislerde yönetim şeması oluşturulmadığı, kullanıcıları yönlendirecek rekreasyon uzmanları görevlendirilmediği için atıl olarak kalmaktadır.İlçede planlanıp, hayata geçirilecek tesisler halkın boş zamanlarını etkili ve verimli biçimde geçirmelerine olanak yaratarak yaşam kalitelerini yükseltmelerine katkı sağlayacaktır.Bu tezin amacı rekreasyon tesislerinde dünya standartlarına uygun planlama, yönetim şeması yapılmış her yaş grubuna hitap eden çok amaçlı kullanım ve sürdürülebilir kalkınma modeline uygun bir konsept oluşturmaktır. Hazırlanan konsept proje, tasarıma yönelik rehber niteliğindedir. Planlanan tesislerin fonksiyonları ve fonksiyonlar arası ilişkiler tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today?s civilized human begins try to obtain their physical and psychological health by recreation programs and activities. Recreation recives interest according to the economic, social and cultural development levels of individuals and is a result gains significance.The aim of this thesis; making suitable planning using world-standards for recreation facilities, multipurpose-usage for all age groups with management scheme, and created concept which is suitable for continuable development model.The facilities are built for basic needs of the local environment and the programs. During the designing and construction stage qualified facilities; the maximum expactation and cooperation of citizens and their feedback during the planning of the necessary programs have vital importance.In the research, Derince District of the City Kocaeli has been examined. The examining the native and foreign literature of recreation facility designing needs of the people of Derince was completed. 1388 people who live in Derince joined this research. 779 were woman, 603 were men. The questionnaire contained questions about identity information, daily free time, necessary facilities and local organisation. Also, when the pre-test of the questionnaire was completed 132 people, who were chosen among students, their parents and relatives to questions? Are there enough opportunities(facility-area) for free time in Derince .? was asked. 99 individuals (%75) answered ?I don?t agree? , 23 individuals (%17) answered? I partly agree? These datas show that the Derince people don?t think the facilities and the resources are enough and they need more recreation facilities in town.Because of the failures in planning, construction and operation, the recreation facilities in our country neither could meet the needs of the people nor make a management scheme for commissioning recreation experts in order to manage the users; and that makes them idle.The facilities which are considered to be used by Derince people make it possible that they spend their freetime more effectively and profitably, and these facilities will provide many opportunities to improve the quality of their lives. The preparing concept project is a kind of guide for designing. The functions of planed facilities and the relations between these functions are defined.