Kocaeli ili Derince ilçesi aile sağlığı merkezlerine kayıtlı gebelerin doğum şekli tercihi, doğum şekli ve bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the mode of delivery preferences, mode of delivery and the factors affecting these issues in the pregnant women registered to the family health centers in Derince Kocaeli
- Tez No: 551150
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı daha önce sezaryen doğum yapmamış 28 haftalık ve üstü gebelerin doğum şekli tercihlerini, doğum şeklini ve bunu etkileyen faktörleri saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Longitudinal araştırma tekniği kullanılan bu araştırmanın evrenini Kocaeli İli Derince İlçesi aile sağlığı merkezlerine kayıtlı daha önce sezaryen doğum yapmamış 28 haftalık ve üstü 200 gebe oluşturmaktadır. Örnek seçilmemiştir. 152 gebe ile görüşme yapılmıştır. Araştırmacı tarafından oluşturulan soru formu ve Wijma Doğum Deneyimi Beklentisi Ölçeği, aile sağlığı merkezine gebeler davet edilerek yüz yüze uygulanmıştır. Doğumdan önce en az bir defa, doğumdan sonra da bir defa olmak üzere gebelerle en az iki görüşme yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalamaları 28,64+5,68 yıl olarak saptanmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin %18,4'ünün gebeliği planlı değildir. Aile sağlığı merkezi dışında %52'si gebelik izlemlerini özel hastanede yaptırmaktadır. Gebelerin %88,2'si doğuma hazırlık eğitimi almamıştır. Doğumla ilgili bilgi aldıkları ilk üç kaynak internet/tv gibi iletişim araçları, izlem yapan sağlık personeli ve daha önce doğum yapmış arkadaşlar olarak saptanmıştır. Gebelerde klinik derecede doğum korkusu %12,5 oranında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the preferences for the mode of delivery, mode of delivery and the factors affecting these issues in the women with pregnancies over 28 weeks of gestational age and with no previous cesarean delivery history. Material and Method: The study was carried out by using a longitudinal research technique and the study population consists of 200 pregnant women registered to the Kocaeli province, Derince district family health centers with pregnancies over 28 weeks of gestational age and with no previous cesarean delivery history. The sample is not selected. 152 pregnant women were interviewed. The questionnaire developed by the researcher and Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire were applied face to face by inviting the pregnant women to the family health center. A total of two interviews were conducted with pregnant women at least once before and once after the delivery. Results: In the study, the mean age of pregnant women was 28.64 ± 5.68 years. Of the pregnant women participating in the study, 18.4 percent of the pregnancies are unplanned. 52% of the pregnant women have their pregnancy follow up examinations in a private healthcare facility. 88.2% of pregnant women did not receive any childbirth preparation courses. The first three sources of information about delivery were communication tools such as internet/tv, pregnancy follow up professionals and friends who had given birth before, respectively. In 12.5% of the pregnant women, clinical fear of childbirth was found.