Bayan voleybolcularda egzersizin sinir sistemi üzerine etkilerinin plazma glukoz, insulin, kortizol, Braın Derıved Nörotopik Faktör (BDNF) ve Insulin Like Growth Faktör 1 (IGF-1) düzeyleri ile incelenmesi
Nervous system effects of exercıse on plasma women athletes glucose, ınsulın, cortısol, Braın Derıved Neurotopic Factor (BDNF) and Insulın Lıke Rrowth factor 1 (IGF-1) levels of the ınvestıgatıon
  1. Tez No: 288970
  2. Yazar: ÖZGÜR DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY ÇOLAK, YRD. DOÇ. DR. BETÜL BAYAZIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Fiziksel aktivitede bulunmak, sinir dokusunu etkileyen kan parametrelerinde değişikliklere sebep olabileceği gibi sinir aktivitesinde pozitif ve negatif etkilere de neden olabilir. Bu çalışmada; Bayan Voleybolcularda, Plazma Glukoz, İnsulin, Kortizol, Brain Derived Nörotopik Faktör (BDNF) ve İnsulin Like Growth Faktör 1 (IGF-1) parametrelerinin hazırlık kamp dönemi öncesi ile sonrası ve maç öncesi ile sonrası gibi ağır aktivitelerden sonra kandaki düzeylerinde değişiklik olup olmadığını araştırmayı amaçladık.Çalışmaya, yaş ortalaması (21,7±1,71) olan 20 profesyonel bayan voleybol oyuncusu ve yaş ortalaması (21,1±2,02) olan 20 sedanter kişi alınmıştır.Haftada en az 8 saat antrenman yapan ve en az 7 yıldır voleybol oynayan profesyonel bayan voleybol oyuncusu ile aktif olarak herhangi bir spor faaliyetinin içinde olmayan kontrol grubunu oluşturan kişiler, çalışmaya uygun olarak kabul edilmiştir.Verilerin istatistiksel analizi SPSS 15.00 paket programda yapılmıştır. Elde edilen verilere betimsel istatistiksel işlemler (ortalama, standart sapma) uygulandıktan sonra gruplar arasındaki farklar Wilcoxon Sign Rang Test ve Mann Whitney U Testi ile değerlendirildi. Anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmıştır.Değerlendirmeye alınan sporcular ve kontrol grubunun kilo ve boy ölçüleri yapıldı. Tüm deneklerin, antropometrik ölçümleri ( alt ekstremite, uyluk, bacak, kol, ön kol, ve el uzunluğu ile çevre ölçüsü) yapıldı. Oyuncuların Plazma Glukoz, İnsulin, Kortizol, Brain Derived Nörotopik Faktör (BDNF) ve İnsulin Like Growth Faktör 1 (IGF-1) düzeylerine voleybol branşında yüklenmenin en yoğun yapıldığı genel ve özel hazırlık dönemi öncesi ve sonrası ile maç öncesi ve sonrası kan alınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes of Plasma Glucose, Insulin, Cortisol, Brain Derived Neurotopic Factor (BDNF) and Insulin like Growth Factor 1 (IGF-1)?s level in blood might result from nerve tissue.Participant physical activities may cause certain changes in blood parameters while effects on nerve tissues. They may also cause possible tissue damage or decline in nerve activity. That is why, we aimed to examine whether there is a change in the level of Plasma Glucose, Insulin, Cortisol, Brain Derived Neurotopic Factor (BDNF) and Insulin like Growth Factor 1 (IGF-1) before/after exercise and competition which are heavy activities.Participants consisted of 20 professional female volleyball players whose mean age was 21,7±1,71 and 20 sedentary women (control group) whose mean age was 21,1 ± 2,02.Professional female volleyball players who train minimum 8 hours in a week and have played volleyball minimum 7 years and control group women who do not actively do any sportive activities participated to the research.The data were analyzed in SPSS 15.00 package program. After applying descriptive statistics (mean and standard deviation) to the data, differences between groups were evaluated by Wilcoxon Sign Rang Test and Mann Whitney U. Level of significant was determined to be 0,05.Participants weight and height measurements were taken. Anthropometric measurements (lower extremity, tight, leg, arm, forearm and hand length and girth) were conducted and participants level of Plasma Glucose, Insulin, Cortisol, Brain Derived Neurotopic Factor (BDNF) and Insulin like Growth Factor 1 (IGF-1) were examined by drawing blood before and after preparatory period in which trainings are very intense, and before and after the match.