Farklı branşlarda yer alan sporcular ve sedanterlerde dinamik akciğer fonksiyon testlerinin karşılaştırılması
Comparision of dynamic lung function tests in athletes participeting in different sports and sedentary subjects
  1. Tez No: 138390
  2. Yazar: ELİF AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
IV ÖZET Çok sayıda çalışma, sporcuların akciğer fonksiyonlarının sporcu olmayanlarınkinden daha iyi olduğunu bildirmiştir. Farklı sporların akciğer fonksiyonları üzerine etkileri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, farklı sporlarda yer alan erkek ve bayan sporcular ve aynı yaş grubu erkek ve bayan sedanterlerde spor yapmanın ve spor çeşidinin akciğer fonksiyonları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Denek olarak, yaşları 16-28 arasında değişen, sporcu veya sedanter üniversite öğrencileri (80 erkek ve 40 bayan sporcu ve 15 erkek ve 15 bayan sedanter) kullanıldı. Sporcuların branşlara göre dağılımı şöyleydi: futbol= 20 erkek; güreş= 20 erkek; basketbol= 10 erkek ve 10 bayan; hentbol= 10 erkek ve 10 bayan; voleybol= 10 erkek ve 10 bayan; atletizm= 10 erkek ve 10 bayan. Bir anket ile deneklerin spor yaşı, sigara içme durumu ve obstrüktif akciğer hastalığı olup olmadığı belirlendi. Dinamik akciğer fonksiyon testleri (FVC, FEV1, FEV1/FVC, FEF25-75 ve PEF) bilgisayarlı spirometre ile ölçüldü. İstatistiksel analiz için ANOVA, ANCOVA ve Post Hock LSD testleri kullanıldı. Erkeklerde, atletler hariç, tüm spor gruplarının ortalama FEV1 ve FEF 25-75 değerleri sedanterlerinkinden anlamlı olarak yüksekti. Koşucular da, FEV1 ve FEF 25- 75 açısından yüksek değerlere sahipti ancak bunlar istatistiksel olarak anlamlı değildi. Yine, tüm spor grupları atlet olmayanlardan daha büyük değerlere sahip olmasına rağmen, bayan sporcularla sedanterler arasında anlamlı farklar yoktu. Yanı sıra, Erkek hentbolcu ve voleybolcuların ortalama FEV1 ve FEF 25-75 değerleri atletlerinkinden anlamlı olarak daha yüksekti. Ancak, bayan spor grupları arasında anlamlı farklılıklar bulunmadı. Sonuç olarak, egzersizin akciğer fonksiyon testleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu sonuçlara göre spor yapmanın akciğer fonksiyon testleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Ayrıca uzun mesafe koşucularının hava yolları diğer branşlardaki sporcularınkine göre daha dar gözükmektedir. Bu yüzden, özellikle uzun mesafe koşucularına akut egzersiz yaptırılarak bunlarda EİB olup olmadığı araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A great number of studies have reported that pulmonary functions of athletes are better than those of non-athletes. The effects of different sports on pulmonary functions differ from each other. The aim of the present study was to investigate the effects of sport and the kind of sport on pulmonary functions in male and female athletes engaging in different sports and sedentary males and females of the same age. Male and female university students, aged between 16 and 28, who are athletes or sedentary (80 male and 40 female athletes and 15 sedentary males and 15 females) served as subjects. The distribution of the sportsmen according to the branches was such that: football= 20 males; wrestlers= 20 males; basketball = 10 males and 10 females; handball= 10 males and 10 females; volleyball= 10 males and 10 females, athletics= 10 males and 10 females. Sport age, smoking status and status of obstructive lung diseases of the subjects were determined by an inventory. Dynamic lung function tests (FVC, FEV1, FEV1/FVC, FEF 25-75 and PEF) measured by a computerized spirometer. For statystical analysis, ANOVA, ANCOVA and Post Hock LSD tests were used. In males, the mean FEV1 and FEF 25-75 values of all the sport groups, except runners, were higher than those of sedentary subjects. Runners also had higher values in terms of FEV1 and FEF 25-75 but these are not statistically significant. There were no significant differences between female athletes and sedentary subjects, although, again, all the sport groups have grater values than non-athletes. Besides, the mean FEV1 and FEF 25-75 values of male handball and volleyball players were significantly higher than those of male sedentary subjects. However, no significant differences were found between female sport groups. In conclusion, exercise have pozitive effects on pulmonary functions. On the other hand, it seems that, airways of long distance runners are narrower than those of other sportsmen. Therefore, especially, long distance runners should be investigated for EİB after acute exercise.