Aile içi şiddet mağduru olup boşanma sürecinde bulunan kadınlarda travma sonrası stres belirtileri ve ilişkili özellikler
Post traumatic stress symptoms and related features among women in the process of divorce who were exposed to domestic violence
- Tez No: 288971
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Şiddet, sonuçları ile bireylerin fiziksel ya da psikolojik sağlığını derinden etkileyen bir yıkımdır. Şiddetin en yaygın görülen biçimi erkeğin kadına ve çocuğa karşı uyguladığı aile içi şiddettir. Ev içi şiddet yaşayan kadınlarda majör depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu sık görülen psikiyatrik bozukluklardandır. Ayrıca literatürde insan eliyle gerçekleştirilmiş, tekrarlayan travmatik olayların karmaşık travma sonrası stres bozukluğu (kTSSB) adıyla anılan tanı ölçütleri ile daha iyi değerlendirilebilineceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı boşanma aşamasında bulunan eş şiddeti görmüş kadınlarda çeşitli şiddet tiplerine maruz kalma yaygınlığının araştırılması, şiddet öyküsü ile travmatik stres belirtileri göstermeleri arasında ilişki olup olmadığının tespit edilmesi, aile içi şiddete katkıda bulunan sosyo-demografik özelliklerin belirlenmesi, boşanma sürecindeki kadınların çeşitli demografik verilerle şiddete maruz kalmaları ve travmatik stres belirtilerinin ortaya çıkması arasında ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır.Yöntem: Araştırmaya Bursa Adliyesi 2. Aile Mahkemesinde 15/02/2010?31/12/2010 tarihleri arasında boşanma davaları sürmekte olan 106 kadın katılmıştır. Katılımcılardan eş şiddeti yaşadıklarını belirten 94 kadında, eş şiddetine bağlı psikolojik etkiler, aşırı ve süreğen stres bozuklukları için gözden geçirilmiş yapılandırılmış görüşme (ASSB-G), SCID-I major depresif bozukluk ve travma sonrası stres bozukluğu modülleri ile değerlendirilmiştir.Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalamaları 35,73 ± 6,51 olup katılımcıların çoğunluğunu (% 52,1) ilkokul mezunları oluşturmaktadır. Araştırmada, eş şiddeti gören 94 kadından 5'i karmaşık TSSB, 3'ü TSSB ve 6'sı MDB tanı ölçütlerini karşılamıştır.Sonuç: Literatürde aile içi şiddetin kadınlarda önemli ruh sağlığı sorunlarına yol açabilen bir halk sağlığı sorunu olarak görülmesine karşın boşanma sürecinde bulunan aile içi şiddet mağduru kadınlarda ruhsal bozukların nadiren görüldüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Violence is a kind of demoliation that its consequences deeply affects the individual?s physical or psychological health. The most common form is domestic violence against women and children. Major depression and post traumatic stress disorder are common psychiatric disorders that can be seen among women who are exposed to domestic violance. On the other hand in the literature, the results of onging and repeated man-made violence can be assessed better by diagnostic measures called complex post traumatic stress disorder. The aim of this study is to analyse the prevalence of violence types among women who was battered by their partners, to find the relationship between traumatic stres symptoms and violence history and to determine the relationship between socio-demographic characteristics that contribute to violence within family and the emergence of traumatic stress during divorce settings.Method: 106 women who have ongoing divorce case at Bursa 2. Family Court during the period of 15/02/2010?31/12/2010 participated to this research. Intimate partner violence related psychological results were assessed by the personal information form, intimate partner violence evaluation form, structured interview for disorders of extreme stress (SIDES) and SCID-I modules of posttraumatic stress disorder and major depressive disorder among 94 women who were exposed to partner violence.Results: In this study the mean of age is 35,73 ± 6,51 and the majority of the participants (52,1%) have primary school graduates. Of the 94 women who were exposed to intimate partner violence, 5 was matched with the diagnostic criterias of complex posttraumatic stress disorder, 3 was matched with the diagnostic criterias of posttraumatic stress disorder and the 6 with major depressive disorder.Conclusion: Although in literature, domestic violence is a public health problem that can lead to serious psychological results, this study showed that psyhlogical disorders were rarely seen among women who were in the process of divorce and exposed to partner violence.