Kocaeli Üniversitesi 2008-2009 akademik yılı 1.ve 6. sınıf tıp öğrencilerinin evlilikte kadına yönelik şiddete ilişkin tutumları
Attitudes towards physical violence against women in marriage of junior and senior classes of kocaeli university faculty of medicine in the academic year 2008 - 2009
- Tez No: 288972
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kadına yönelik şiddet tüm dünyada mücadele gerektiren çok önemli bir sorundur. Şiddete ilişkin tutumlar ise toplumda şiddetin yaygınlaşması ve devam etmesinde çok etkilidir. Yaygın bir sorun olan aile içinde kadına yönelik şiddete ilişkin toplumsal tutumların belirlenmesi, kadına yönelik şiddetin nedenlerini anlayabilmek ve bu nedenlere ilişkin çözüm yollarını üretebilmek için önemlidir. Araştırmanın amacı; ileriki meslek hayatlarında şiddete maruz kalmış kadınlarla sık sık karşılaşacak ve onlara hizmet verecek olan tıp öğrencilerinin evlilikte kadına yönelik şiddete ilişkin tutumlarını incelemek ve ilgili demografik değişkenlerle karşılaştırmaktır.Bu araştırmada Kocaeli Üniversitesi 2008?2009 akademik yılı tıp fakültesi öğrencilerinin kadına yönelik şiddete ilişkin tutumları şiddetin tüm boyutlarına bakılarak incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmada araştırmacının hazırladığı Sosyodemografik Bilgi Formu ve Evlilikte Kadına Yönelik Şiddete İlişkin Vinyetler, Evlilikte Kadına Yönelik Şiddete İlişkin Tutum Ölçeği ve Evlilikte Kadına Yönelik Şiddeti Meşrulaştıran İçerikler Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya 134 öğrenci katılmıştır. Katılımcıların yaşları 17?26 arasında değişmektedir. Yaş ortalaması 21,12 (S.S: 2,42) dir. Kadına yönelik şiddete ilişkin tutumlar, vinyetler ve ilişkin sorularla sorgulanmış, sonuç olarak kadına yönelik duygusal, fiziksel, cinsel ve ekonomik şiddete ilişkin tutumlarda cinsiyetler arasında fark gözlenmiştir. 1. ve 6. sınıflar arasındaki fark ise sadece duygusal ve fiziksel şiddete ilişkin tutumlarda ortaya çıkmıştır. Buna göre erkekler şiddetin tüm boyutlarında, 1.sınıflar ise fiziksel ve duygusal şiddet boyutunda şiddete ilişkin daha kabullenici tutumlar göstermektedirler. Kadına yönelik fiziksel şiddete ilişkin tutum ölçeğinin uygulanması sonucunda; cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmiştir. Erkeklerin kadına yönelik fiziksel şiddete ilişkin tutumları şiddeti destekler niteliktedir. Yine cinsiyetler ve sınıflar arasında şiddeti meşru kılma bakımından farklılıklar görülmektedir. Buna göre erkeklerin ve 1.sınıf öğrencilerinin şiddeti meşru kılma eğilimleri daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Violence against women is a challenging world wide issue. Attitude against violence is important in to keep it going and become wide spread. To deal with a common problem, the violence against women in marriage, and to determine the reasons, attitude against violence has to be studied. The purpose of this study is to find out the attitude against women in marriage of medicine students, who are going to help victims soon, and compare it with associated demographic variables.In this study, medicine students of Kocaeli University in 2008-2009 academic year are used as subjects to determine attitudes towards physical violence against women in every aspect of violence. Socio-demographic characteristics form and short stories regarding physical violence against women in marriage prepared by the researcher, attitudes towards physical violence against women in marriage scale and content domains for justification of physical violence against women in marriage inventory are used as research tools. A total of 134 subjects were enrolled in this study. Subjects? ages are in-between 17 and 26, and average age of subjects is 21.12 (sd: 2.42). Attitude against physical violence against women in marriage is analyzed with short stories regarding physical violence against women in marriage and associated questions, and significant difference is found between female and male in terms of emotional, physical, sexual and economic violence. Differences between junior and senior classes are found in attitudes against emotional and physical violence. Namely, each aspect of violence are more acceptable according to male subjects and, only emotional and physical violence is acceptable according to junior classes. Significant difference was found between female and male in findings obtained from attitudes towards physical violence against women in marriage scale. Men subjects hold more supportive attitudes toward violence against women in marriage. Moreover, a significant relationship is determined between gender and justification of physical violence against women in marriage and junior/senior class and justification of physical violence against women in marriage. Male participants and junior classes are found to be more likely to justify violence, relatively.