Aile içi şiddetin boşanma üzerine etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of domestic violence on divorce
  1. Tez No: 696838
  2. Yazar: MELTEM SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışması, aile içi şiddetin boşanma üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, kartopu örnekleme çeşitlerinden amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş olup, İstanbul ilindeki 15'i kadın, 15'i erkek olmak üzere 30 boşanmış bireyden oluşmaktadır. Veriler kişisel bilgi formu ve açık uçlu sorular ile toplanmıştır. Verilerin toplanması aşamasında nitel araştırma desenlerinden derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Alınan ses kayıtları“voicedocs”isimli program kullanılarak yazıya çevrilmiştir. Nicel verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Nitel verilerin analiz kısmında kategorizasyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın söylem analizi, verilerin toplanması, temaların ve alt başlıkların oluşturulması, bulguların tanımlanması ve yorumlanması şeklinde incelenmiştir. Bir araya getirilen veriler daha önce oluşturulan kavramsal temalarla ilişkilendirilmiştir. Çalışma sonucunda aile içi şiddetin boşanma üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma kapsamında, kadınların evlilik içinde fiziksel ve cinsel şiddete erkeklere oranla daha fazla maruz kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Ekonomik durum ve öğrenim durumunun şiddetin faili veya mağduru olma konusunda doğrudan bir ilişkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Aile içi şiddet ve boşanma temaları üzerinden;“bireysel, hukuki, iletişimi güçleştiren, toplumsal ve destek hizmet koşulları”temaları ve bu temaların alt başlıkları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to examine the effects of domestic violence on divorce. The working group of the study was selected by purposeful sampling from snowball sampling varieties and consisted of 30 divorced individuals in Istanbul province, 15 of whom were women and 15 of whom were men. The data was collected through a personal information form and open-ended questions. In-depth interview technique from qualitative research patterns was used at the stage of data collection. The received audio recordings were translated into writing using the program“voicedocs”. The SPSS program was used for quantitative data analysis. Categorization method was used in the analysis of qualitative data. The research has been studied in the form of discourse analysis, data collection, creation of themes and subheadings, identification and interpretation of findings. The data put together has been associated with previously created conceptual themes. The study concluded that domestic violence has an effect on divorce. As part of the study, it was concluded that women are more exposed to physical and sexual violence in marriage than men. It has been concluded that the economic situation and educational status have no direct relationship to being the perpetrator or victim of violence. Domestic violence and divorce themes;“individual, legal, communication, social and support conditions of service”themes and subheadings of these themes were created.