Melanositik nevuslarda klinik, dermoskopik ve histopatolojik korelasyon
Clinical, dermoscopic and histopathologic correlation in melanocytic nevi
  1. Tez No: 289013
  2. Yazar: ASUDE KARA TEKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAM SABUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dermoskopi, melanositik nevusların tanısında dermatologların tanı koymasını kolaylaştıran noninvazif bir tekniktir. Çıplak gözle görülemeyen epidermis, dermoepidermal bileşke ve papiller dermisin çeşitli büyütme ve ışık yardımı ile görüntülenmesine olanak sağlar. 2010-2011 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran hastalardan toplam 60 melanositik nevus değerlendirildi. Her dermoskopik görüntü patern analizi, 7 nokta kontrol listesi ve ABCD kuralı ile incelendi. Tüm lezyonlar histopatolojik olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı tarafından değerlendirildi. Tüm lezyonların dermoskopik ve histopatolojik incelemesi tamamlandığında, dermoskopik ve histopatolojik tanıların uyumluluğu değerlendirildi. Bu 3 metodun duyarlılığı ve özgüllüğü histopatolojik bulgularla uyumlu bulundu. Sonuçta patern analizinin tanı doğruluğu, duyarlılığı ve özgüllüğü diğer dermoskopik yöntemlerden üstün bulundu.
Özet (Çeviri)
Dermoscopy is a technique for non-invasive diagnosis of melanocytic nevi that improves the diagnostic performance of dermatologists. It allows imaging of epidermis, dermoepidermal junction and papillary dermis which cannot be seen with the naked eye with help of various magnification and lighting display. A total of 60 melanocytic nevi from patients who attended to Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Department of Dermatology outpatient clinic, between 2010-2011 have been evaluated. Each of the dermoscopic images was assessed with the pattern analysis, the 7 point checklist and the ABCD rule. All lesions were histopathologically evaluated by Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Department of Pathology. After dermoscopic and histopathologic examination of all the lesions were completed, the concordance between dermoscopic and histopathologic diagnosis were evaluated. The sensitivity and specificity of these three methods were correlated with histopathological findings. Consequently, diagnostic accuracy, sensitivity and spesificity of pattern analysis was found superior than the other dermoscopic algoritms.