Akut romatizmal kardit izleminde serum amino terminal pro-brain natriüretidin peptidin önemi
Importance of serum amino terminal pro-brain natriüretic peptide levels in survey of acute rheumatic carditis
- Tez No: 289014
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ NARİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada akut romatizmal kardit tanısı almış pediatrik hasta grubunun izleminde NT-proBNP'nin yeri araştırıldı.Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniğinde akut romatizmal kardit tanısı alan yaşları 5-16 arasında değişen 20 çocuk ve kontrol grubu olarak yaşları 6-16 arasında değişen kardiyak patolojisi olmayan 20 çocuk alındı. Hastaların tanı anında ve tedavi sonrası birinci hafta, birinci ay ve üçüncü ay N-proBNP, CRP, ESH düzeyleri alındı.Hastaların tanı anı NT-proBNP düzeyleri, tedavi sonrası ve kontrol grubunun NT-proBNP değerleri ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulunurken, tedavi sonrası ile kontrol grubu düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Hastalardaki yüksek akut-faz reaktan düzeylerinin steroid tedavisi ile serum NT-proBNP düzeylerine paralel olarak gerilediği ve tedavi sonrası normale döndüğü gözlendi. Tanı anı ve 1. hafta NT-proBNP düzeyleri ile tanı anı ve 1. hafta ESH düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif ilişki tespit edildi. Sol atrium çapının çalışma süresince giderek azaldığı, tanı anı ve 1.haftada ölçülen ortalama sol atrium çaplarının 3. ay ortalama sol atrium çapından istatistiksel olarak yüksek olduğu tespit edildi. Hasta grubunun tanı anı, 1.hafta, 1.ay ve 3 ay sol atrium çapları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı farklılık tespit edildi. Mitral kapak yetmezlik derecesinin tedavi ile gerilediği gözlendi.Bu çalışma ile serum NT-proBNP düzeylerinin akut romatizmal kardit izleminde kardiak inflamasyonu ve hemodinamiyi gösteren bir belirteç olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the role of serum NT-proBNP levels was examined on the diagnosis, treatment and follow-up of the children with acute rheumatic carditis.Materials and methods: Twenty children, aged 5-16 years who were diagnosed as acute rheumatic carditis in the Pediatric Cardiology Outpatient Clinic of Erciyes University, Medicine Faculty and 20 healthy children, aged 6-16 years, were included in this study. Serum NT-proBNP, CRP and ESR were determined at the time of diagnosis and 1 week, 1 and 3 months after treatment. NT-proBNP levels were measured and echocardiography was performed in the controls.Results: Serum NT-proBNP levels at the time of diagnosis were found to be significantly higher when compared to levels obtained from control group and those obtained after treatment, while no significant difference was found between levels obtained from the control group and post-treatment levels of the patient group. It was found that the increased levels of acute phase reactants were gradually decreased and finally returned to normal levels in parallel to serum NT-proBNP levels after treatment. A statistically significant relationship was detected between serum NT-proBNP measured at the time of diagnosis and one week after treatment. This was also true for ESR levels. It was found that diameters of left atrium progressively decreased during study period; and mean diameters of left atrium measured at the time of diagnosis and one week after treatment were significantly higher than those measured 3 months after treatment. When left atrium diameters of patient group at the time of diagnosis and at the week 1, month 1 and 3 after treatment were compared to controls, a statistically significant difference was detected. At the time of diagnosis, patients with first degree mitral valve insufficiency consisted the 30% of all patients, while this rate increased to 80% at the end of 3 months.Conclusion: In this study it is observed that serum NT-proBNP levels is an indicator which show cardiac inflammation and hemodynamic in the follow-up of acute rheumatic carditis.