Kronik periton diyaliz modelinde mezenkimal kök hücre transplantasyonunun ultrafiltrasyon yetersizliği üzerine etkisi
Effect on ultrafiltration failure of mecenchymal stem cell transplantation in chronic peritoneal dialysis rat model
  1. Tez No: 289015
  2. Yazar: FUNDA BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik periton diyalizi rat modelinde intraperitoneal mezenkimal kök hücre (MKH) naklinin ultrafiltrasyon yetersizliği üzerine iyileştirici etkisinin olup olmadığını araştırmaktır.Yöntem: Yetmişyedi wistar-albino rat çalışma (n=67) ve kontrol (n=10) grubu olarak 2 gruba ayrıldı. Çalışma grubu'ndaki ratlara 6 hafta boyunca günlük 20 ml %3,86 glukozlu ticari periton diyaliz sıvısı intraperitoneal enjekte edildi. Kontrol grubuna ise 6 hafta boyunca herhangi bir enjeksiyon yapılmadı. Altı haftanın sonunda çalışma grubunda 7, kontrol grubunda ise 2 rat çalışma dışı kaldı ve çalışma grubu; PD grubu (n=8), MKH grubu; intraperitoneal olarak 1,5 milyon ünite/kg dozunda MKH verilen ve P grubu: İP olarak plasebo verilen grup olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Kontrol ve PD gruplarına 6 haftanın sonunda, MKH ve P gruplarına ise MKH ve plasebo verilmesini takiben; 1.hafta, 2. hafta ve 3.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to investigate the healing effect on ultrafiltration failure of intraperitoneal mesenchymal stem cell (MSC) transplantation in chronic peritoneal dialysis (PD) rat model.Methods: Seventy-seven male wistar-albino rats were divided into two groups: Study group (n=67) received once-daily intraperitoneal injection of 20 ml 3.86% glucose PD solution for 6 weeks and control group (n=10) did not receive any injection. Two rats in C group and 7 rats in study group were excluded from study at the end of 6 weeks. Then, study group divided on three groups; PD group (n=8), MSC group (n=26): MSC?s were administered intraperitoneal injection dose of 1.5 million unit/kg and placebo (P) group (n=26): plasebo were injected equal amount with MSC at the end of 6 weeks.