Toraks tomografilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi, intratorasik lenf nodu varlığının klinik bulgularla ilşkisiniin incelenmesi
Retrospectiv analyse of thoracic tomography and the examination of the relationship between the clinicall findings and the presence of intrathoracic lymphadenopthys
- Tez No: 289024
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÜZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Radiology and Nuclear Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı klinik ve polikliniklerinde çekilmiş olan Bilgisayarlı Toraks Tomografilerinde intratorasik lenfadenopati varlığının araştırılması ve intratorasik LAP varlığının klinik bulgularla ilişkisinin incelenmesi amaçlandı.Hastalar ve Yöntem : Çalışmamızda Ocak 2008-Haziran 2010 tarihleri arasında Bilgisayarlı Toraks Tomografisi çekilen 154 olgunun toraks BT'leri ve hastane kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi.Hastane kayıtlarından; hastaların yaş, cinsiyet, Bilgisayarlı Toraks Tomografisi çekilme endikasyonları, şikayetleri başladıktan sonra toraks tomografisi çekilme süreleri, intratorasik lenfadenopati varlığı, büyüyen lenf nodu sayısı, boyutu, en geniş çapı, lokalizasyonu, parankim lezyonu varlığı belirlendi.Bulgular: Ocak 2008-Haziran 2010 tarihleri arasında yaşları 1 gün ile 17 yaş arasında değişen 154 olguya Bilgisayarlı Toraks Tomografisi çekildiği, olguların 87'sinin (%56.5) erkek, 67 sinin (%43.5) kız olduğu belirlendi.Hastaların 52'sine (%33.8) şikayetleri başladıktan sonraki 7 gün içerisinde, 47'sine (%30.5) 8-15 gün içerisinde 17'sine (%11) 3 aydan uzun dönem sonrasında toraks tomografisi çekildiği belirlendiTomografilerin 140'ında (%91) patolojik radyolojik bulgu saptandığı, 14'ünün (%9) normal olarak değerlendirildiği, tomografileri normal olarak değerlendirilen hastaların; tüberküloz peritonit, latent tüberküloz, akut poststreptokoksik glomerulonefrit, astım, whezzy infant vb tanıları aldıkları belirlendi.Patolojik radyolojik bulgu saptanan 140 tomografinin 125'inde (%89.3) parankim lezyonu, 85'inde (%60.7) lenf nodu büyümesi olduğu, parankin lezyonu saptanan 125 olgunun 75'inde (%60) birlikte lenf nodu büyümesi de saptandığı, 50'sinde (%40) ise lenf nodu büyümesi saptanmadığı belirlendi.Lenf nodu büyümelerinin olguların %42.7'sinde paratrakeal bölgede, %19.3'ünde prevasculer bölgede olduğu belirlendi. Paraözefagial ve paraaortikal bölgede lenf nodu büyümesi saptanmadı.Olguların ; %45'inde lenf nodu boyutları 20 mm olarak saptandı.Sonuç: Çalışmamızda ve literatürdeki çalışmalarda, çocukluk yaş grubunda değişik hastalıklarda intratorasik lenf nodu büyümesi saptanıyor olması, tomografilerinde LAP saptanan olguların tüberküloz açısından uzun süreli izlemlerinin gerektiği varsayımı ile intratorasik lenfadenopatilerin patolojik boyutları konusuna tam bir açıklık getiremedi
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the presence of intrathoracic lymphadenopathyin the computerized thorax tomographies which is taken at the Pediatrics Department of Erciyes University Medicine Faculty and the examination of the relationship between the clinical findings in the presence of intrathoracic lymphadenopathy.Materials and Methods: In this study thorax CT?s and the hospital records of 154 patient who had taken thorax CT between January 2008 and June 2010 rewieved retrospectively. From the hospital records; age, gender, indication for thorax CT, time for CT afetr withdrawal of the symptoms, the presence of LAP, the number of the growing lymph nodes, the size, localization, and the largest diameter of lymph nodes and the presence of parenchymal lung lesion is determined.Results: The patients were between the age of 1 day and 17 years. 87 (%56,5) of 154 patients were male and 67 (%43,5) were female. 52 (%33,8) of the patients had taken thorax CT after 7 days from the withdrawal of symptoms. 47 (%30,5) had taken between 8-15 days and 17 (%11) had taken after 3 months. In 140 (%91) of 154 tomographies pathological radiological findings were detected. 14 (%9) were normal.%89.3 of 140 patients that identified pathological radiological findings is parenchymal lesions, %60.7 were identified as lymph node enlargement. %60 of 125 patients with parenchymal lesions diagnosed with lymph node enlargement. %42.7 of the cases had paratracheal lymph node enlargement, %19.3 had prevasculer lymph node enlargement. No lymph node enlargement were detected in paraoesafageal and paraaortical regions.The lymph node size of %45 of all cases were determined as 20 mm.We were not detected statistically significant difference between the diagnosis of the patients and the lymph node sizes (p>0,05).Conclusion: In our study and the studies in the literature, detection of intrathoracic lymph node enlargement in the different diseases of pediatric age group could not clarify the pathologic sizes of intrathoracic lymphadenopathies and the necessity of long lasting observation for tuberculosis in cases which LAP detected.