Tekli antiepileptik ilaç kullanan epilepsi hastalarının bilişsel fonksiyonlarının ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of quality of life and cognitive functions of epilepsy patients on monotherapy
  1. Tez No: 289025
  2. Yazar: FATMA HANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER KUMANDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada tekli antiepileptik ilaç kullanan epilepsi hastalarının bilişsel fonksiyonları ve yaşam kaliteleri üzerine antiepileptik ilaçların etkisi araştırıldı.Materyal ve Metod: Çalışma, yeni tanı alan 6-16 yaş grubundaki; görme, işitme ve konuşma problemi olmayan, okuma-yazma bilen ve kronik herhangi bir hastalığı olmayan 101 epilepsi hastası ile yapıldı. Hastalara valproik asit, karbamazepin, okskarbazepin ve levetirasetam başlandı. Hastalara antiepileptik ilaç başlanmadan önce, antiepileptik ilaç başlandıktan 6 ay ve 12 ay sonra olmak üzere 3 kez Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği (WISC-R) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulandı. Hastalar her kontrol sırasında nöbet ve antiepileptik ilaç yan etkisi açısından sorgulandı, epilepsi ve antiepileptik ilaçlar hakkında bilgi verildi. Nöbet kontrolü tek antiepileptik ilaçla sağlanamayıp ikinci antiepileptik ilaç başlanan hastalar çalışmadan çıkarıldı.Bulgular: Tekli antiepileptik ilaç kullanan epilepsi hastalarının sözel, performans ve total zeka puanları karşılaştırıldığında tedavinin başlangıcında, 6.ay ve 12.ayda ilaçlar arasında farklılık bulunmadı. Dikkat/hafıza ve yaşam kalitesi puanları 6.ayda tedavi başlangıcı ile karşılaştırıldığında daha yüksek bulunmuştur, ancak 12. aydaki dikkat/hafıza ve yaşam kalitesi puanları tedavi başlangıcı ve 6.ay ile karşılaştırıldığında farklılık bulunmadı.Sonuç: Tekli antiepileptik ilaç (valproik asit, karbamazepin, okskarbazepin, levetirasetam) kullanan hastaların 0.ay, 6.ay ve 12.aydaki sözel, performans ve total zeka ortalamaları, yaşam kalitesi ve dikkat/bellek puanları arasında farklılık bulunmadı. Antiepileptik ilaç tipinin bilişsel fonksiyonlar ve yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkisi olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study the effect of antiepileptic drugs on the quality of life and cognitive functions of epilepsy patients on monotherapy is investigated.Materials and Method: The study includes 101 lately diagnosed epilepsy patients, between 6-16 years old, literate, not sight, hearing or speech impaired, and without any chronic diseases. The patients are started on valproic acid, carbamazepine, oxcarbazepine, or levetiracetam. WISC-R and Quality of Life Questionnaire are applied on patients three times: before taking antiepileptic drugs, 6 months and 12 months after starting antiepileptic drugs. The seizures and the side effects of the antiepileptic drugs are discussed in every follow-up visit, and the patients are informed about epilepsy and antiepileptic drugs. Patients whose seizures could not be controlled by a single antiepileptic drug are excluded from the study.Results: The verbal, performance, and total intelligence points of the patients on monotherapy are compared at the beginning of the treatment, at the 6th and 12th months and no significant difference is observed between the drugs. Attention/memory and quality of life points are higher at the 6th month than they were at the beginning of the treatment. However, there is no significant difference between the results at 12th month and 6th month or at 12th month and the beginning of the treatment.Conclusion: There is no significant difference amongst the average verbal, performance and total intelligence, quality of life, and attention/memory points of the patients who are on a single antiepileptic drug (valproic acid, carbamazepine, oxcarbazepine, or levetiracetam) at the begining, 6th months and 12th months. It is determined that the type of antiepileptic drug has no negative effects on cognitive functions and the quality of life.