Spor yapan ve spor yapmayan 14 yaş grubu gençlerin bazı biyomotorik gelişimlerinin karşılaştırılması.
Comparison of some biomotoric characteristics of the youth who are at the age of 14 that doing sports and not doing sports
  1. Tez No: 289027
  2. Yazar: ERCAN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Profesyonel Futbol takımının altyapısında en az 3 yıldır spor yapan 14 yaş grubu gençler ile spor yapmayan 14 yaş grubu gençlerin bazı biyomotorik özelliklerinin belirlenmesi suretiyle, antrenmanın 14 yaş grubundaki gençlerin fiziksel yapıları ve biyomotorik özelliklerine etki düzeyinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada, deney (20 futbolcu) ve kontrol (20 spor yapmayan) olmak üzere iki grup üzerinde çalışılmıştır. Deney grubunu oluşturan sporcu gençlere ve kontrol grubunu oluşturan sedanter gençlere bazı fiziksel ve biyomotorik ölçümler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to search the physical and biomotoric characteristics of the football players who are at the age of 14 and who attend the football trainings on the youth setup of Professional Futbol Teams at least 3 years ,and compare them to the other footballers who don?t attend the football trainings in the same age group. Moreover it is aimed to search the effect level of training programme on the adolescents? physical and biomotoric characteristics.In this study it is searched on two groups as experiment group (20 footballers) and control group (footballers not attend trainings). Labaratory measurement methods and biomotoric measurements were tested on the footballers in the experiment group and sedanters in the control group. In order to determine the changes in physical and biomotoric characteristics between experiment and control group SPSS 15.00 package program ,at the level of meaningfulness ?=0.05 Independent t test was practiced.From the general features of the groups there was noteworthy change on the level of length (P0,05).We found meaningful changes on biomotoric measurements ; 20 mt speed running, flexibility, broad jumping, upright jumping (P0,05).Between the groups there wasn?t noteworthy difference on surrounding measurements; shoulder, belly, hip, biceps fleksiyon, biceps ekstansiyon , forearm ekstansiyon, forearm fleksiyon , thighbone ,calf (P>0,05).Again we didn?t find noteworthy change on the fat percentage measurements ; biceps, triceps, subscapula (P>0,05).