Emniyet mensuplarının stresle baş etme tutumlarının değerlendirilmesi
Security forces to cope with stress in terms of different variables to examine some of the style
- Tez No: 289047
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmada, emniyet güçlerinin stresle başa çıkma tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri; emniyet güçlerinin yaş durumları, cinsiyetleri, mesleklerindeki görev süreleri, ekonomik durumları, medeni halleri ve eğitim durumlarıdır. Bağımlı değişkeni ise stresle başa çıkma tutum ölçeği kullanılmıştır.Bu araştırma İstanbul il merkezinde görev yapan emniyet mensupları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu emniyet mensuplarıdır. Araştırmanın örneklemi ise, çalışma grubunu oluşturan polis memurları arasından tesadüfî küme örnekleme yolu ile seçilmiş ve araştırmaya katılmayı kabul eden 46'sı bayan ve 251'i erkek toplam 297 emniyet mensupları ile birebir görüşülmüş ve Stresle Başa çıkma Tutumları Envanteriyle birlikte kişisel bilgi formunun doldurulması istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, security forces to cope with stress in terms of different variables to examine some of the style. Independent variables of the study; If enforcement of the age, gender, occupation duty in the period, economic status, marital status and The dependent variable was used to scale the stress coping styles.This researchwho work in safety Istanbul city center, has been conducted on members . The study group, and members of safety and was determined by random sampling method. The sample, forming working groups of police officers are also selected through random sampling Agreed to participate in research studies for the realization of the46 women and 251 men with a total of 297 police members were interviewed one to one and coping with stress Attitude Inventory were asked to fill in forms with personal information.