Kütahya Merkez Emniyet Teşkilatında görevli polislerin boş zamanlarını değerlendirme alışkanlıklarının araştırılması
Examining of spending leasure time behaviors of Polices Working in Kutahya City
- Tez No: 289049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, emniyet güçlerinde görev yapan polislerin serbest zamanlarını değerlendirme alışkanlıklarının araştırılması amaçlanmıştır.Araştırmada kullanılan anket envanteri, 2010 yılında Kütahya Emniyet Teşkilatında görev yapan 72'si bayan 492'si erkek olmak üzere toplam 564 polis memuruna uygulandı. Uygulama için emniyet müdürlüğünden izin alınarak, stantlar kuruldu ve bir kısım anket elden dağıtıldı. Araştırmada polislerin mesleki kıdemlerine göre serbest zamanlarında tercih ettikleri etkinlikler, etkinliklere yönlendiren etmenler, bu etkinliklerin bıraktığı etkiler ve polislerin etkinliklere katılmama nedenleri arasındaki farka bakıldı. Araştırmada nonparametrik olarak toplanan veriler ölçeklendirme yöntemiyle parametrik verilere dönüştürüldü. Her bir ölçeğin ortalama puanları alınarak, genel özellikler için frekans analizi, fark analizleri için ? =0.05 anlamlılık düzeyinde Ki-kare testi kullanıldı.Çalışma sonuçları; polislerin serbest zamanlarda tercih ettikleri etkinliklerin, etkinlikleri tercih etme nedenlerinin, etkinliklerin bıraktığı etkilerin ve etkinliklere yeterince katılamama nedenlerinin mesleki kıdeme göre değişmediği görüldü (p>0,05). Bu etkinliklere yönelme nedenlerinin araştırılması ileriki araştırmalar ve rekreasyonun mesleki olarak rehabilitasyonda kullanılmasında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine spending behaviour of leasure time of polices working at security forces.Survey used in the research was applied to 72 female, 492 male and in total 564 polices in Kutahya Security Forces in 2010. for application of the surveys, authorization was asked from security management, stands were placed, and some surveys distributed to individuals. In the research, differences between activities preferred by polices, factors directing to these activities, effects of these activities on polices, reasons for not attempting to activities were determined in the perspective of experience of polices. Nonparametric data collected from the research were transformed to parametric data using inventories. By taking average of each inventories, frequency analysis was used for demographic properties, Chi-Square statistic at ? =0.05 level was used for difference analysis.Research results; there was not a significant difference of activities preferred by polices, on activity preferring reasons, directing reasons to these activities and reasons not attempting to activities based at leasure times (p>0.05). According to results, it is suggested that different activities based on working experience may be formed, further research may provide using of recreation as a vacational rehabilitation.